wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-26| Geodezja, GIS, Przetargi

GEOPOZ szykuje kompleksową modernizację poznańskiego SIP-u

Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu ogłosił przetarg na modernizację systemu informacji przestrzennej. Nowe rozwiązanie ma wyróżniać przede wszystkim otwartość.


GEOPOZ szykuje kompleksową modernizację poznańskiego SIP-u

Jak czytamy w dokumentacji zamówienia, budowę poznańskiego SIP-u rozpoczęto w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Z biegiem lat zmieniały się oczekiwania użytkowników systemu – od prostego dostarczenia informacji do zaawansowanych analiz i usług sieciowych zapewniających przeglądanie i pobieranie danych. Odpowiedzią na te potrzeby były sukcesywne modernizacje SIP-u. W ich wyniku dziś jest to złożone rozwiązanie bazujące na olbrzymiej ilości danych pochodzących z około 130 baz źródłowych i podlegających różnym reżimom prawnym. Ta złożoność systemu wymusza podjęcie działań mających na celu zastosowanie nowych narzędzi do aktualizacji i publikacji danych oraz narzędzi administracyjnych, co powinno przełożyć się na lepsze zarządzanie SIP-em i jego użytkownikami.

Ogłoszone właśnie zamówienie polega na dostarczeniu oprogramowania, jego wdrożeniu, migracji danych oraz implementacji wskazanych usług do nowego rozwiązania. Modernizacja zakłada m.in. utworzenie jednego otwartego, cyfrowego portalu wspierającego procesy zarządzania miastem, integrującego dane przestrzenne z różnych źródeł oraz zapewniającego sprawną obsługę internautów oraz użytkowników sieci wewnętrznej miasta Poznania. Celem prac będzie również dostosowanie SIP-u do aktualnych wymogów prawnych m.in. w zakresie bezpieczeństwa danych czy infrastruktury informacji przestrzennej. Zamawiane rozwiązanie ma ponadto zostać zintegrowane z innymi systemami funkcjonującymi w poznańskim urzędzie.

W specyfikacji postawiono nacisk na otwartość SIP-u. Nowy system ma wykorzystywać otwarte standardy przechowywania i udostępniania danych, a także bazować na otwartej architekturze i technologii umożliwiającej stały rozwój systemu poprzez dodawanie nowych komponentów oraz dostosowywanie go do nowych, pojawiających się potrzeb użytkowników i zmian przepisów prawa. Ponadto użytkowanie SIP-u nie może wymagać żadnych opłat (licencyjnych, abonamentowych czy subskrypcyjnych).

Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 60 tys. zł można składać do 29 marca.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to kto tam wygrał? Podobno Integraph? Oj bęęęęędzie się działozobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS