|2019-02-26|
Geodezja, GIS, Przetargi
GEOPOZ szykuje kompleksową modernizację poznańskiego SIP-u
Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu ogłosił przetarg na modernizację systemu informacji przestrzennej. Nowe rozwiązanie ma wyróżniać przede wszystkim otwartość.
Jak czytamy w dokumentacji zamówienia, budowę poznańskiego SIP-u rozpoczęto w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Z biegiem lat zmieniały się oczekiwania użytkowników systemu – od prostego dostarczenia informacji do zaawansowanych analiz i usług sieciowych zapewniających przeglądanie i pobieranie danych. Odpowiedzią na te potrzeby były sukcesywne modernizacje SIP-u. W ich wyniku dziś jest to złożone rozwiązanie bazujące na olbrzymiej ilości danych pochodzących z około 130 baz źródłowych i podlegających różnym reżimom prawnym. Ta złożoność systemu wymusza podjęcie działań mających na celu zastosowanie nowych narzędzi do aktualizacji i publikacji danych oraz narzędzi administracyjnych, co powinno przełożyć się na lepsze zarządzanie SIP-em i jego użytkownikami.
Ogłoszone właśnie zamówienie polega na dostarczeniu oprogramowania, jego wdrożeniu, migracji danych oraz implementacji wskazanych usług do nowego rozwiązania. Modernizacja zakłada m.in. utworzenie jednego otwartego, cyfrowego portalu wspierającego procesy zarządzania miastem, integrującego dane przestrzenne z różnych źródeł oraz zapewniającego sprawną obsługę internautów oraz użytkowników sieci wewnętrznej miasta Poznania. Celem prac będzie również dostosowanie SIP-u do aktualnych wymogów prawnych m.in. w zakresie bezpieczeństwa danych czy infrastruktury informacji przestrzennej. Zamawiane rozwiązanie ma ponadto zostać zintegrowane z innymi systemami funkcjonującymi w poznańskim urzędzie.
W specyfikacji postawiono nacisk na otwartość SIP-u. Nowy system ma wykorzystywać otwarte standardy przechowywania i udostępniania danych, a także bazować na otwartej architekturze i technologii umożliwiającej stały rozwój systemu poprzez dodawanie nowych komponentów oraz dostosowywanie go do nowych, pojawiających się potrzeb użytkowników i zmian przepisów prawa. Ponadto użytkowanie SIP-u nie może wymagać żadnych opłat (licencyjnych, abonamentowych czy subskrypcyjnych).
Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 60 tys. zł można składać do 29 marca.
JK
|