wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-02-25| Geodezja, GIS, Mapy, Software

Premiera QGIS 3.6

Popularne otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.6 „Noosa”. Oprócz poprawek błędów oferuje ono wiele nowych narzędzi do wizualizacji czy analizy danych przestrzennych, a także zmiany w interfejsie.


Premiera QGIS 3.6

Wprowadzona w wersji 3.0 wizualizacja danych 3D jest dalej rozwijana. W najnowszym wydaniu dodano m.in. możliwość włączenia cieniowania terenu czy definiowania reguł dla stylu wizualizacji obiektów 3D. Jak widać na przykładzie obok, w ten sposób można na przykład uzależnić kolor modelu 3D budynku od wartości atrybutu.

Jeśli chodzi o wizualizację danych, ciekawą nowością jest również możliwość wykorzystania obrazów (zdjęć czy grafik) jako sygnatur. Z kolei rastrowe wypełnienie poligonów można od teraz definiować również przy użyciu adresów URL.

Każda kolejna wersja QGIS oferuje nowe narzędzia do analizy danych. Nie inaczej jest w przypadku wydania 3.6. Znajdziemy w nim np. narzędzie usuwające zduplikowane obiekty na podstawie danych atrybutowych czy rozdzielające linię wg zadanej przez użytkownika maksymalnej długości. Nowy QGIS powinien ponadto oferować szybsze operacje na rastrach.

Aplikację rozbudowano też o nowy motyw interfejsu użytkownika – Blend of Gray (fot. poniżej). Jednocześnie wprowadzono wiele zmian i poprawek do istniejącego wcześniej motywu Night Mapping.

Nowy motyw interfejsu użytkownika w QGIS 3.6

Podkreślmy, że najnowszy QGIS powstał przy wsparciu m.in. polskich sponsorów. Są nimi firmy: Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych (GIAP, sponsor srebrny) oraz OPGK Kraków i GIS-Support (sponsorzy brązowi).

Pełna lista zmian w QGIS 3.6

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt