wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-02-25| GNSS

Napis "100 AGH" na śladzie GPS

W nocy z 20 na 21 lutego żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość 4 mil morskich i szerokość 1 mili morskiej.


Napis "100 AGH" na śladzie GPS <br />
Ekran z komputera nawigacyjnego żaglowca STS Pogoria
Ekran z komputera nawigacyjnego żaglowca STS Pogoria

Inicjatywa była pomysłem pracowników, studentów oraz absolwentów AGH, którzy w ramach obchodów jubileuszowych uczelni uczestniczyli w „Rejsie 100-lecia AGH” na pokładzie Pogorii. Podczas podróży załoga rejsu zaproponowała kapitan Annie Kiełbik-Piwońskiej, aby z okazji jubileuszu ich Alma Mater „napisać” żaglowcem na wodzie „100 AGH”.

Stała załoga żaglowca zgodziła się podjąć to trudne wyzwanie i w ten sposób powstał gigantyczny napis widoczny dzięki sygnałom GPS. Odległość, którą przepłynęła Pogoria, aby go wykonać to 10 mil morskich, co udało się dzięki precyzyjnemu manewrowaniu głównego mechanika statku.

Organizatorem rejsu ze strony krakowskiej uczelni było Koło Naukowe Metaloznawców na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz jego opiekun, dr inż. Grzegorz Michta. Wszyscy członkowie wyprawy brali czynny udział w życiu żaglowca. Załoga podzielona była na cztery wachty, z których każda pracowała pod kierunkiem doświadczonego oficera.
Rejs trwał od 16 do 23 lutego.

Ślad GPS na mapie można zobaczyć na stronie: http://bit.ly/100-AGH.

Źródło: AGH


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
No spoko ale "Ślad zaobserwowany przez satelity"? - chyba tu ktoś nie rozumie zasady działania GPS. A tak w ogóle to znając studentów, to pewnie potem nieoficjalnie jeszcze namalowali jakieś słowo-część ciała...

AGH patykiem na wodzie pisane Aż samo się ciśnie takie porównanie (spece od PR AGH zawiedli). Dumna fasada, a co w środku ...

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt