Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-19| Geodezja, Software, Kataster

Zmiana jako mechanizm historii zasobu

Do niedawna prowadzenie historii obiektów PZGiK nie było obowiązkowe i zależało wyłącznie od dobrej woli ODGiK. W wielu miejscach nie było nawet historii zasobu EGiB! Można się domyślać, jak niebezpieczny był to proceder, kiedy nowa wersja obiektu przykrywała dotychczasową. O tworzeniu i prowadzeniu historii zasobu numerycznego w Systemie Informacji Przestrzennej GEO-INFO w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA pisze Aleksander Danielski.


Zmiana jako mechanizm historii zasobu <br />
Modyfikacja geometrii obiektów
Modyfikacja geometrii obiektów
Historia zasobu powstaje w wyniku generowania kolejnych wersji obiektów bazy danych. Do tego niezbędny jest specjalizowany mechanizm Zmian. „Zmiana” jako słowo w kontekście prowadzenia baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) może być interpretowana na dwa sposoby:
1) „zmiana” (pisana małą literą) jest czynnością związaną z modyfikacją danych obiektu, np. zmiana wartości atrybutu lub zmiana geometrii obiektu,
2) „Zmiana” (pisana wielką literą) jest mechanizmem zarządzania historią zasobu numerycznego.

W niniejszych rozważaniach będziemy się zajmowali „Zmianą” w tym drugim znaczeniu. W opisie funkcjonowania mechanizmów związanych ze Zmianą będę bazował na rozwiązaniach skutecznie działających już od około 20 lat. Jak można się domyślać, ewoluowały one w tym czasie odpowiednio do stopnia zaawansowania informatycznego systemu, stosowanych środowisk bazodanowych, wymogów przepisów, oczekiwań użytkowników czy własnych doświadczeń producenta.

O potrzebie tworzenia historii obiektu zaczęto mówić pod koniec lat 90., a implementacja mechanizmu pojawiła się w systemie GEO-INFO na przełomie 2000 i 2001 roku. Stworzono wówczas obiekt „Zmiana”, który jest standardowym obiektem typu „Info” (obiekt bez geometrii), ale przede wszystkim jest obiektem specjalnym, który posiada dwie ważne cechy wyróżniające go od pozostałych.

Pierwszą, charakterystyczną cechą obiektu „Zmiana” są powiązania z obiektami, które w Zmianie uczestniczą (są w nią uwikłane). Obiekt „Zmiana” jest wówczas obiektem nadrzędnym do obiektów tej Zmiany. Inaczej mówiąc, każda Zmiana może być powiązana relacją z dowolną liczbą obiektów zasobu. Każda wersja obiektu zasobu może być powiązana tylko z jednym obiektem „Zmiana”. Natomiast obiekt jako całość może być powiązany z wieloma obiektami „Zmiana” poprzez wszystkie swoje kolejne wersje. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na subtelną różnicę pomiędzy obiektem i wersją obiektu. Obiekt jest zawsze jeden, identyfikowany przez unikalny, niezmienny Identyfikator. Wersja obiektu jest też unikalna, identyfikowana przez Identyfikator wersji. Ale jeden obiekt zasobu może posiadać wiele wersji.
Powiązania między obiektem „Zmiana” a obiektami zasobu otwierają całe spektrum możliwości analiz i przetwarzania.

• Jak wkraczała historia

Aby dla zaistnienia historii zasobu wskazać jakieś odniesienie w czasie, należy wspomnieć, że do niedawna, a dokładnie w okresie od 2011 do 2013 r., kiedy wprowadzono pierwsze rozporządzenia i podział zasobu na „rejestry” (BDSOG, EGiB, BDOT500, GESUT itd.), historia obiektów nie była obowiązkowa i jej tworzenie zależało wyłącznie od decyzji...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS