Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

USA udostępniają chmurę punktów w chmurze

Dane z lotniczego skanowania laserowego pozyskiwane w ramach amerykańskiego programu 3DEP stały się dostępne również za pośrednictwem chmury obliczeniowej Amazona. Otwiera to zupełnie nowe możliwości wykorzystania tego ogromnego repozytorium – zwraca uwagę lider projektu, Służba Geologiczna USA (USGS).


USA udostępniają chmurę punktów w chmurze

Celem 3DEP (USGS 3D Elevation Program) jest pozyskiwanie w cyklu 8-letnim szczegółowych danych wysokościowych dla całego terytorium Stanów Zjednoczonych. Do ich gromadzenia wykorzystywana jest technologia lotniczego skanowania laserowego. Wyjątkiem jest Alaska, gdzie stosowana jest lotnicza interferometria radarowa. Co istotne, dane gromadzone w ramach tego przedsięwzięcia są udostępniane w internecie bez opłat.

USGS podkreśla, że w projekcie tym nacisk kładziony jest nie tylko na samo pozyskiwanie danych przestrzennych, ale również na wdrażaniu innowacyjnych metod ich udostępniania, które daleko wykraczają poza standardowe klikanie przycisku „Pobierz”. Realizacją tej idei jest właśnie opublikowanie zasobów 3DEP w chmurze obliczeniowej Amazon o nazwie s3://usgs-lidar. Dotychczas załadowano tu 1,77 mln plików w skompresowanym formacie LASzip. Zawierają one 12 bilionów punktów pokrywających zachodnie regiony USA.

Jak zaznacza USGS, krok ten otwiera zupełnie nowe możliwości korzystania z danych ALS. Przede wszystkim zapewnia szybsze pobieranie plików niż w przypadku tradycyjnego protokołu FTP. Co jednak ważniejsze, użytkownicy w ogóle nie muszą pobierać chmury punktów, by na niej pracować. Edycję można bowiem prowadzić za pośrednictwem chmury obliczeniowej.

– Możliwość wykorzystania chmury obliczeniowej i darmowych oraz otwartych danych pomoże rozwinąć zupełnie nowe aplikacje, które jeszcze niedawno były nie do pomyślenia – mówi Jason Stoker, chief elevation scientist w USGS. – Niesamowita jest już sama możliwość wyświetlenia w przeglądarce internetowej chmury punktów z całego stanowego projektu, nie mówiąc o innowacyjnych narzędziach do edycji tak ogromnych zbiorów – dodaje.

Więcej informacji o programie 3DEP

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS