wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

USA udostępniają chmurę punktów w chmurze

Dane z lotniczego skanowania laserowego pozyskiwane w ramach amerykańskiego programu 3DEP stały się dostępne również za pośrednictwem chmury obliczeniowej Amazona. Otwiera to zupełnie nowe możliwości wykorzystania tego ogromnego repozytorium – zwraca uwagę lider projektu, Służba Geologiczna USA (USGS).


USA udostępniają chmurę punktów w chmurze

Celem 3DEP (USGS 3D Elevation Program) jest pozyskiwanie w cyklu 8-letnim szczegółowych danych wysokościowych dla całego terytorium Stanów Zjednoczonych. Do ich gromadzenia wykorzystywana jest technologia lotniczego skanowania laserowego. Wyjątkiem jest Alaska, gdzie stosowana jest lotnicza interferometria radarowa. Co istotne, dane gromadzone w ramach tego przedsięwzięcia są udostępniane w internecie bez opłat.

USGS podkreśla, że w projekcie tym nacisk kładziony jest nie tylko na samo pozyskiwanie danych przestrzennych, ale również na wdrażaniu innowacyjnych metod ich udostępniania, które daleko wykraczają poza standardowe klikanie przycisku „Pobierz”. Realizacją tej idei jest właśnie opublikowanie zasobów 3DEP w chmurze obliczeniowej Amazon o nazwie s3://usgs-lidar. Dotychczas załadowano tu 1,77 mln plików w skompresowanym formacie LASzip. Zawierają one 12 bilionów punktów pokrywających zachodnie regiony USA.

Jak zaznacza USGS, krok ten otwiera zupełnie nowe możliwości korzystania z danych ALS. Przede wszystkim zapewnia szybsze pobieranie plików niż w przypadku tradycyjnego protokołu FTP. Co jednak ważniejsze, użytkownicy w ogóle nie muszą pobierać chmury punktów, by na niej pracować. Edycję można bowiem prowadzić za pośrednictwem chmury obliczeniowej.

– Możliwość wykorzystania chmury obliczeniowej i darmowych oraz otwartych danych pomoże rozwinąć zupełnie nowe aplikacje, które jeszcze niedawno były nie do pomyślenia – mówi Jason Stoker, chief elevation scientist w USGS. – Niesamowita jest już sama możliwość wyświetlenia w przeglądarce internetowej chmury punktów z całego stanowego projektu, nie mówiąc o innowacyjnych narzędziach do edycji tak ogromnych zbiorów – dodaje.

Więcej informacji o programie 3DEP

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
... U nas są licencje a pomiar pikiet wymaga drugiego niezależnego pomiaru inna metodą pomiarowa więc te zachodnie metody nie przystają do naszych krajowych rozwiazan.
 4 
odpowiedz zgłoś
LAS A my kiedy? Jak dla mnie sam ftp też by wystarczył
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS