Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-14| GIS, Imprezy

Jak tworzyć zrównoważone i przyjazne społeczeństwu miasta?

Odpowiedzi na to pytanie będą szukać uczestnicy II edycji konferencji „Miasta przyszłości” organizowanej przez Sweco Consulting, która odbędzie się 11 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem tego wydarzenia jest podnoszenie świadomości w zakresie najnowszych trendów i rozwiązań dotyczących miast oraz stworzenie możliwości nawiązania wartościowych kontaktów.


Jak tworzyć zrównoważone i przyjazne społeczeństwu miasta? <br />
Uczestnicy I edycji konferencji
Uczestnicy I edycji konferencji
Udział w wydarzeniu potwierdzili już prelegenci z Polski, Niemiec, Szwecji, Danii oraz Wielkiej Brytanii, a organizatorzy przewidują przybycie około 200 uczestników. Program konferencji jest zróżnicowany i multidyscyplinarny, więc każdy powinien znaleźć dla siebie coś interesującego.

W pierwszej sesji Anna Hessle ze Sweco Sweden przedstawi proces tworzenia zrównoważonej środowiskowo dzielnicy Hammarby Sjöstad w Sztokholmie i podzieli się swoimi międzynarodowymi doświadczeniami przy tego typu projektach. Tworzenie miast przyszłości musi również uwzględniać potrzeby mieszkańców. Dlatego tworzenie zielonych osiedli o ludzkiej skali na przykładzie m.in. warszawskiego Żerania będzie tematem prezentacji Moniki Arczyńskiej i Łukasza Pancewicza z pracowni architektoniczno-urbanistycznej A2P2. Z kolei o trendzie i przykładach odzyskiwania budynków w miastach europejskich opowie Martyna Obarska, antropolożka miejska i wicenaczelna Magazynu Miasta.

Drugi blok tematyczny będzie skupiony na aspektach infrastrukturalnych i najlepszych praktykach, które warto stosować w miastach przyszłości. Izabela Małachowska-Coqui – ceniona architekt krajobrazu – zaprezentuje niezwykle istotną w kontekście adaptacji do zmian klimatu ideę wodnego miasta, w którym wykorzystuje się “niebieską” infrastrukturę by efektywniej gospodarować wodami opadowymi. Planowanie miast z uwzględnieniem bioróżnorodności, biofilii i ekosystemów jest niezwykle istotne, jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą. Swoje doświadczenia i projekty związane z ekologią zaprezentuje Mike Wells – ekourbanista z pracowni Biodiversity by Design. Natomiast o energii i jej odpowiedzialnym gospodarowaniu opowie przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania Marek Kolasiński wyjaśniając koncepcję miejskich klastrów energii oraz ich roli w nowoczesnych strategiach energetycznych.

Współczesne miasta nie mogą istnieć bez nowoczesnych technologii i dlatego coraz częściej stosowane są rozwiązania z katalogu tzw. “smart solutions”. W trzeciej części konferencji Søren Zebitz Nielsen ze Sweco Denmark zaprezentuje projekty wdrożone we współpracy z władzami Kopenhagi, w których zaawansowane technologie GIS oraz internet rzeczy (IoT) są wykorzystane do tworzenia rozwiązań usprawniających funkcjonowanie miasta. Z kolei Peter Maitland (FRICS, Dyrektor w Burlington Real Estate) przedstawi wyniki badań opracowanych przez RICS dotyczących cyfrowego świata obejmującego swym zasięgiem inteligentne miasta i budynki.

Jako gość specjalny konferencji wystąpi Marcin Popkiewicz – fizyk i ceniony analityk megatrendów oraz autor bestselerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” oraz „Nauka o klimacie”. Będzie opowiadał o czekających nas konsekwencjach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz o rewolucji energetycznej, która musi nadejść w niedalekiej przyszłości, jeżeli chcemy zachować świat dla następnych pokoleń.

Podsumowując, tematy wystąpień prelegentów będą z pewnością atrakcyjne nie tylko dla inwestorów, architektów i urbanistów, ale także dla projektantów, konsultantów oraz przedstawicieli samorządów i stowarzyszeń. Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty o życiu pszczół w miastach oraz o projektowaniu miast bez barier.

Organizator konferencji podejmie działania, aby konferencja „Miasta przyszłości” była neutralna klimatycznie. Oznacza to, że wszystkie emisje CO2 związane z jej organizacją, a przede wszystkim z dojazdem prelegentów i uczestników do Warszawy, zostaną skompensowane za pomocą nasadzeń drzew oraz poprzez skorzystanie z tzw. carbon credits.

Patronat honorowy nad konferencją objęły: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, RICS, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polska Rada Centrów Handlowych, Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Fundacja Integracja. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Rejestracja na konferencję trwa do 28 marca, a liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny

Źródło: Organizatorzy


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS