wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-08| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Spektakularne laserowe odkrycie w Borach Tucholskich

Lotniczy skaning laserowy nie raz pomagał odkrywać pojedyncze zabytkowe obiekty. Tym razem dzięki tym danym archeologom udało się natrafić w Borach Tucholskich na kompletnie zachowany układ przestrzenny starożytnej osady sprzed blisko 2 tys. lat. To unikat w skali całej Europy – podkreślają autorzy odkrycia.


Spektakularne laserowe odkrycie w Borach Tucholskich <br />
fot. Geoportal.gov.pl (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Geoportal.gov.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Teren Borów Tucholskich na pograniczu woj. kujawsko-pomorskiego i woj. pomorskiego porasta gęsty las. Jest to jeden z najsłabiej poznanych obszarów pod względem archeologicznym w Polsce. „Jeśli chodzi o badania, był to teren dziewiczy. Wielkim zaskoczeniem okazało się odkrycie tam nie tyle pojedynczego elementu dawnej osady, co również jej otoczenia: otaczających zabudowania pól, zagród czy łączących je traktów” – opowiada PAP doktorant w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu Mateusz Sosnowski. Badania w Borach Tucholskich prowadzi wspólnie z Jerzym Czerńcem, doktorantem w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Pozostałości pochodzą z pierwszych wieków naszej ery – ocenili badacze. Dlaczego znaleziska są unikatowe? Jak wyjaśnia Sosnowski, archeolodzy zazwyczaj odkrywają zaledwie pojedyncze elementy osad bądź innych konstrukcji pozostałych po aktywności dawnych ludzi. Odkrycia takie zdarzają się np. w czasie budowy domów czy dróg, gdy wykopaliska mają charakter ratowniczy. Badana jest wówczas ograniczona, dość mała powierzchnia. Nie ma również wtedy możliwości, aby sprawdzić szerzej – czy w okolicy, w promieniu kilkudziesięciu czy kilkuset metrów nie znajdują się inne, równie ciekawe ślady z tego samego okresu.

„Tu mamy całkiem inną sytuację: namierzyliśmy nieznane ślady dawnego zasiedlenia Borów Tucholskich. Nie chodzi o jeden dom czy fragment osady. Mamy tu całe osiedle wraz z jej gospodarczym otoczeniem w postaci pól czy pastwisk, gdzie wszystkie elementy pochodzą z jednego okresu. To unikat!” – podkreśla Sosnowski.

Archeolodzy przypominają, że dawne wsie czy cmentarze po upływie setek lat nierzadko przepadały bez śladu, kiedy zostały zaorane lub zabudowane. „Wiele wskazuje na to, że po opuszczeniu osady przez jej mieszkańców w pierwszych wiekach naszej ery pozostała ona nietknięta. Dlatego jej potencjał związany z możliwością dalszych odkryć w ramach badań wykopaliskowych można porównać do słynnej osady biskupińskiej”
– zauważa archeolog.

Na ślad osady archeolodzy wpadli dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu (ALS), coraz częściej stosowanemu przez archeologów. W ramach projektu mającego na celu utworzenie m.in. systemu przeciwpowodziowego tymi pomiarami objęto powierzchnię całej Polski. ALS pozwala bardzo dokładnie poznać ukształtowanie terenu – nawet, gdy porasta go gęsty las, a różnice w wysokości nie są widoczne gołym okiem. Tak właśnie jest w przypadku Borów Tucholskich.

W ostatnich latach w całej Polsce archeolodzy namierzyli – zwłaszcza w obrębie lasów – dziesiątki nieznanych wcześniej kurhanów, grodzisk i innych konstrukcji sprzed tysięcy lat. „Do rzadkości należy jednak odkrycie nienaruszonych reliktów dawnych pól uprawnych pochodzących sprzed ponad tysiąca. W ten sposób od samego początku prowadzenia badań uzyskaliśmy szerszą perspektywę i poznaliśmy plan dawnej osady
– podkreślają naukowcy.

Wiek osady archeolodzy potwierdzili dzięki wykopaliskom, w czasie których natknęli się m.in. na fragmenty naczyń ceramicznych pochodzące z pierwszych wieków naszej ery. Na podstawie skanowania laserowego trudno określić, jak wyglądały domostwa. Wiadomo natomiast, że osada otoczona jest polami uprawnymi i wiedzie do niej droga widoczna na danych laserowych.

Osada wraz z przylegającymi do niej polami zajmuje ponad 170 ha powierzchni. Widoczny jest dokładny układ pól, miedze, a nawet pojedyncze niwy. „Widać zatem, że na poszczególnych polach mogli gospodarować różni właściciele” – mówi archeolog.

Jak dodaje, pola są zaskakująco regularne. „Ich kształt przywodzi na myśl system prowadzenia gospodarki trójpolowej, znany w Polsce dopiero z czasów średniowiecza. Czy stosowano go już kilkaset lat wcześniej? Mamy nadzieję, że nasze badania przyniosą odpowiedź i na to pytanie” – dodaje naukowiec.

Z analiz specjalistycznych wynika, że na polach uprawiano m.in. żyto. Ówcześni mieszkańcy okolicy założyli pola uprawne tylko tam, gdzie znajdowały się bardziej żyzne gleby płowe. Nie uprawiali tymczasem piasków sandrowych. „Wykorzystali po prostu »wyspę« w postaci lepszych ziem, co świadczy, że doskonale znali się na rolnictwie” – podkreśla Sosnowski.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
i odezwał się w końcu psycholog, po kursie freudyzmu w wysokich obcasach.

Panie pytajniku nie bądź taki sfrustrowany. Słoneczko świeci, uśmiechnij się. Na pewno jest ktoś kto i ciebie kocha. Poproś go żeby podtrzymał cię za rękę. Będzie dobrze.

teraz wytną bory Tucholskie, żeby stwierdzić, że trójpolówkę turboslowianie stosowali. :-) ileż to jeszcze pieniedzy wydamy na takie "badania"?

Gratulacje. Sprawa jest bardzo ciekawa i mocno trzymam kciuki, żeby udało się ją popchnąć do przodu. A hejter z poniższego komentarza nie wie co czyta i na jaką miarę jest to odkrycie. Nie mówimy to o "jakiejś osadzie" tylko o odkryciu na miarę drugiego Biskupina". Powodzenia!

sensacja to by była, gdyby tam znaleźli smartfona z androidem. a tak, to znów znaleźli górkę, którą nawiało przez 2 tyś. lat. prawda jest taka, że nikt tam nie chciał bytować i wszyscy opuścili to miejsce. mało to takich lokalizacji na świecie? i dziś nie brakuje opustoszałych osad. ale te widać gołym okiem, nie potrzeba skaningów laserowych.

5 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt