wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-08| GIS, Mapy, Firma, Przetargi, Instytucje

Rusza budowa Kalisko-Ostrowskiej IIP

W tym tygodniu oficjalnie rozpoczęto realizację projektu „Regionalna Zintegrowana Infrastruktura Informacji Przestrzennej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” (RZIIP AKO). Unikatowe w skali województwa przedsięwzięcie ma zadanie połączyć jak najwięcej danych ze wszystkich urzędów i umieścić je na geoportalach. 7 lutego podpisana została umowa z wykonawcą. Przewidywany czas zakończenia prac to I kwartał 2020 roku.


Rusza budowa Kalisko-Ostrowskiej IIP

W imieniu zamawiającego – miasta Kalisza, będącego liderem projektu, umowę sygnował Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza, a w imieniu wykonawcy – firmy OPEGIEKA Elbląg, Sławomir Świderski, wiceprezes zarządu.

– RZIIP AKO jako system informacji przestrzennej integrować będzie w sobie wiele dziedzin z zakresu: geodezji, urbanistyki, budownictwa, geografii, administracji, ochrony środowiska, informatyki, ekonomii, statystyki i wielu innych zbiorów danych znajdujących się w zasobach urzędów jednostek powiatowych, miejskich i gminnych. Przewiduje się również opracowanie map akustycznych dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego czy też ewidencji dróg i mostów. RZIIP AKO ma być odpowiedzią na wyzwania dnia dzisiejszego w zakresie udostępniania i jawności danych. Umożliwić szybki i powszechny dostępu do ogromnej ilości danych będących w zasobach m.in. miejskich, gminnych czy powiatowych – informuje Paweł Luciński z Wydziału Geodezji i Kartografii zajmujący się systemem informacji przestrzennej.

Do kogo skierowany jest projekt? Jak wyjaśnia kaliski magistrat, właściwie do wszystkich. Przede wszystkim do mieszkańców aglomeracji, ale też innych zainteresowanych, urzędników, inwestorów. Powiązanie danych z różnych systemów informatycznych z całej aglomeracji, a następnie udostępnienie ich w sposób czytelny pozwoli na zapoznawanie się z informacją bez wychodzenia z domu. Prezentacja m.in. danych geodezyjnych, planów zagospodarowania terenu, terenów inwestycyjnych, map tematycznych, zdarzeń (np. pożarów) odpowiadać ma idei otwartości danych i powszechnemu dostępowi do nich.

Zasób danych RZIIP AKO stanowić będą takie grupy tematyczne jak:
• zagospodarowanie przestrzenne,
• gospodarka mieniem komunalnym,
• komunikacja i drogi,
• sprawy społeczne, mieszkaniowe i obywatelskie,
• zarządzanie kryzysowe oraz bezpieczeństwo,
• środowisko, rolnictwo, gospodarka komunalna,
• wybory, budżet obywatelski,
• finanse i podatki,
• kultura, sztuka, sport, turystyka,
• edukacja,
• urząd,
• ortofotomapa dla terenu aglomeracji,
• zdjęcia ukośne dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego,
• ewidencja dróg i obiektów mostowych dla uczestników projektu (z wyłączeniem Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego),
• mapy akustyczne dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak zapewnia lider projektu, przeniesienie danych do postaci cyfrowej pozwoli na łatwiejsze ich odszukiwanie i weryfikowanie. Powiązanie z różnymi systemami (np. dane geodezyjne z ogłoszeniami o sprzedaży terenów pod inwestycje) skróci czas potrzebny do przetwarzania i analizowania danych. Udostępnienie większości danych umożliwi zmniejszenie zapytań o dostęp do informacji publicznej. Zaoszczędzi to czas i pieniądze użytkownikom systemu poprzez ograniczenie wizyt w urzędach.

Celem projektu jest również wzrost poziomu wykorzystania technologii informatyczno-komunikacyjnych w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej – głównie w obszarze danych przestrzennych, w tym przede wszystkim w codziennych kontaktach urzędów z odbiorcami usług publicznych, tj. mieszkańcami, partnerami społeczno-gospodarczymi, instytucjami zewnętrznymi czy wreszcie pomiędzy samorządami tworzącymi AKO.

Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 8 mln zł, z czego 83% pokryje dofinansowanie ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, a reszta to wkład własny uczestników przedsięwzięcia.

JK (na podstawie informacji prasowej UM Kalisza)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Kamikadze No to powodzenia ;)

na początek Teraz proponuję dać na mszę za powodzenie wymagającego przedsięwzięcia...

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt