|2019-02-08|
GNSS
Kolejne satelity Galileo już nadają
Użytkownicy europejskiego systemu nawigacji mają już do dyspozycji kolejne cztery satelity Galileo.
Do konstelacji tego systemu włączono w tym tygodniu aparaty wystrzelone 25 lipca ubiegłego roku – tym samym składa się ona już z 26 satelitów.
Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, ich uruchomienie było poprzedzone wielomiesięcznymi testami, w których udział brała placówka badawcza w Tuluzie, centra Galileo we włoskim Fucino oraz w niemieckim Oberpfaffenhofen, a także centrum w belgijskim Redu. W tym ostatnim zlokalizowania jest specjalna antena satelitarna o średnicy aż 20 metrów, która pozwala bardzo dokładnie przyjrzeć się jakości sygnałów nawigacyjnych nadawanych przez poszczególne satelity Galileo. Testy przeprowadzone w tych placówkach wykazały, że te cztery aparaty są w pełni gotowe do wykorzystania w systemie Galileo.
Co to oznacza w praktyce?
Z analizy wykonanej przy użyciu internetowego narzędzia do planowania misji GNSSmissionplanning.com wynika, że przy masce 10° w Warszawie możemy teraz liczyć na widoczność od 3 do 8 satelitów Galileo, przy czym najniższa wartość dotyczy tylko kilkudziesięciu minut w ciągu dnia.
Widoczność satelitów Galileo w Warszawie przynajmniej 10 stopni ponad horyzontem
Kolejne satelity w drodze
W produkcji znajduje się obecnie 12 kolejnych aparatów Galileo, a najbliższy start zaplanowano na rok 2020. W tym samym roku planowane jest ogłoszenie pełnej operacyjności systemu. Oznacza to, że wówczas w dowolnym zakątku świata w każdym momencie odbiornik powinien „widzieć” minimum cztery satelity Galileo.
JK
|