Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-02-08| GNSS

Kolejne satelity Galileo już nadają

Użytkownicy europejskiego systemu nawigacji mają już do dyspozycji kolejne cztery satelity Galileo.


Kolejne satelity Galileo już nadają

Do konstelacji tego systemu włączono w tym tygodniu aparaty wystrzelone 25 lipca ubiegłego roku – tym samym składa się ona już z 26 satelitów.

Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, ich uruchomienie było poprzedzone wielomiesięcznymi testami, w których udział brała placówka badawcza w Tuluzie, centra Galileo we włoskim Fucino oraz w niemieckim Oberpfaffenhofen, a także centrum w belgijskim Redu. W tym ostatnim zlokalizowania jest specjalna antena satelitarna o średnicy aż 20 metrów, która pozwala bardzo dokładnie przyjrzeć się jakości sygnałów nawigacyjnych nadawanych przez poszczególne satelity Galileo. Testy przeprowadzone w tych placówkach wykazały, że te cztery aparaty są w pełni gotowe do wykorzystania w systemie Galileo.

Co to oznacza w praktyce?

Z analizy wykonanej przy użyciu internetowego narzędzia do planowania misji GNSSmissionplanning.com wynika, że przy masce 10° w Warszawie możemy teraz liczyć na widoczność od 3 do 8 satelitów Galileo, przy czym najniższa wartość dotyczy tylko kilkudziesięciu minut w ciągu dnia.

Widoczność satelitów Galileo w Warszawie przynajmniej 10 stopni ponad horyzontem

Widoczność satelitów Galileo w Warszawie przynajmniej 10 stopni ponad horyzontem

Kolejne satelity w drodze

W produkcji znajduje się obecnie 12 kolejnych aparatów Galileo, a najbliższy start zaplanowano na rok 2020. W tym samym roku planowane jest ogłoszenie pełnej operacyjności systemu. Oznacza to, że wówczas w dowolnym zakątku świata w każdym momencie odbiornik powinien „widzieć” minimum cztery satelity Galileo.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama