wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-02-08| GNSS

Kolejne satelity Galileo już nadają

Użytkownicy europejskiego systemu nawigacji mają już do dyspozycji kolejne cztery satelity Galileo.


Kolejne satelity Galileo już nadają

Do konstelacji tego systemu włączono w tym tygodniu aparaty wystrzelone 25 lipca ubiegłego roku – tym samym składa się ona już z 26 satelitów.

Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, ich uruchomienie było poprzedzone wielomiesięcznymi testami, w których udział brała placówka badawcza w Tuluzie, centra Galileo we włoskim Fucino oraz w niemieckim Oberpfaffenhofen, a także centrum w belgijskim Redu. W tym ostatnim zlokalizowania jest specjalna antena satelitarna o średnicy aż 20 metrów, która pozwala bardzo dokładnie przyjrzeć się jakości sygnałów nawigacyjnych nadawanych przez poszczególne satelity Galileo. Testy przeprowadzone w tych placówkach wykazały, że te cztery aparaty są w pełni gotowe do wykorzystania w systemie Galileo.

Co to oznacza w praktyce?

Z analizy wykonanej przy użyciu internetowego narzędzia do planowania misji GNSSmissionplanning.com wynika, że przy masce 10° w Warszawie możemy teraz liczyć na widoczność od 3 do 8 satelitów Galileo, przy czym najniższa wartość dotyczy tylko kilkudziesięciu minut w ciągu dnia.

Widoczność satelitów Galileo w Warszawie przynajmniej 10 stopni ponad horyzontem

Widoczność satelitów Galileo w Warszawie przynajmniej 10 stopni ponad horyzontem

Kolejne satelity w drodze

W produkcji znajduje się obecnie 12 kolejnych aparatów Galileo, a najbliższy start zaplanowano na rok 2020. W tym samym roku planowane jest ogłoszenie pełnej operacyjności systemu. Oznacza to, że wówczas w dowolnym zakątku świata w każdym momencie odbiornik powinien „widzieć” minimum cztery satelity Galileo.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt