wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-01-30| Mapy, Teledetekcja

Nie da się zrozumieć Biblii bez znajomości przestrzeni geograficznej

Pierwszy atlas biblijny opracowany całkowicie przez polskich naukowców pod redakcją dr. hab. inż. Adama Linsenbartha wydany w koedycji Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Wydawnictwa Bernardinum zaprezentowano dziś (30 stycznia) w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie.


Nie da się zrozumieć Biblii bez znajomości przestrzeni geograficznej <br />
Od lewej: dyrektor Wydawnictwa Bernardinum ks. dr Wojciech Węckowski, dr hab. Krzysztof Mielcarek, dr hab. Adam Linsenbarth i prezes KAI Marcin Przeciszewski podczas prezentacji "Atlasu biblijnego"
Od lewej: dyrektor Wydawnictwa Bernardinum ks. dr Wojciech Węckowski, dr hab. Krzysztof Mielcarek, dr hab. Adam Linsenbarth i prezes KAI Marcin Przeciszewski podczas prezentacji "Atlasu biblijnego"
– Nowy „Atlas biblijny” jest publikacją ze wszech miar godną polecenia. Jego oryginalna koncepcja łączenia wydarzeń biblijnych z geografią i geologią Ziemi Świętej w sposób bardzo plastyczny uświadamia nam ich wzajemną unikatowość: wyjątkowość stworzenia i odkupienia – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w słowie wstępnym. I dodaje, że dzieki Atlasowi „stajemy się na poły odkrywcami, na poły uczestnikami tamtych wydarzeń".

Jak przypomniał na dzisiejszym spotkaniu twórca koncepcji i redaktor dr hab. inż. Adam Linsenbarth, „Atlas biblijny” został pomyślany jako opowieść geograficzno-historyczna dotycząca dziejów biblijnych. Głównym celem zespołu autorów była kartograficzna prezentacja wydarzeń opisanych na kartach Pisma Świętego. Udało im się zlokalizować stosunkowo dużą liczbę miejscowości oraz obiektów zarówno biblijnych, jak i związanych z przedstawionymi zagadnieniami tematycznymi. Zasięgiem przestrzennym Atlas obejmuje tereny opisane zarówno na kartach Starego, jak i Nowego Testamentu, a więc obszar od Mezopotamii na wschodzie do Włoch na zachodzie i od Turcji na północy do Egiptu na południu. Natomiast zasięg czasowy obejmuje okres od XVIII w. przed Chrystusem do I w. po Chrystusie.

Na publikację składa się ponad 200 barwnych map, modele rzeźby terenu czy satelitarne widoki perspektywiczne wybranych miejsc Ziemi Świętej oraz napisane przystępnym językiem komentarze poświęcone wydarzeniom biblijnym opisanym na kartach Starego i Nowego Testamentu. Komentarze biblijne przygotowali renomowani polscy bibliści: salezjanin ks. dr Stanisław Jankowski i dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL.

Uczestniczący w dzisiejszej prezentacji prof. Mielcarek zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do sformułowania „historia Zbawienia”, które zrobiło dużą „karierę” w teologii, określenie „geografia Zbawienia” pozostaje niedocenione. – Dlatego – tłumaczył – nie mamy świadomości, jak ważna jest znajomość przestrzeni geograficznej dla zrozumienia tej historii. Wydarzenia biblijne działy się nie tylko w konkretnym czasie, ale też w konkretnej przestrzeni geograficznej. Żeby je naprawdę zrozumieć, trzeba doświadczyć szczególnego charakteru tych miejsc. Mam nadzieję, że Atlas w tym bardzo pomoże – podsumował. Natomast prowadzący prezentację prezes KAI Marcin Przeciszewski przekonywał wręcz, że „nie da się zrozumieć Biblii bez lektury tego atlasu”.

Z kolei dyrektor Wydawnictwa Bernardinum ks. dr Wojciech Węckowski przyznał, że jako kleryk korzystał z zagranicznych atlasów biblijnych, ponieważ tej jakości opracowań w Polsce nie było. Dlatego z tym większym przekonaniem i zaangażowaniem podjął się prac nad opublikowaniem pierwszego dzieła opracowanego przez polskich badaczy. – Mam nadzieję, że Atlas będzie żył wiele lat i służył kolejnym pokoleniom – dodał szef Bernardinum.

Atlas wydano w twardej oprawie (format 230 x 320 mm), a dystrybucją zajmuje się Wydawnictwo Bernardinum z siedzibą w Pelplinie.

„Atlas biblijny” i etapy jego powstawania w rozmowie z dr. hab. Adamem Linsenbarthem prezentowaliśmy na łamach GEODETY 11/2018.

Anna Wardziak


«« powrótzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt