wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Apeks skanuje w Trójmieście
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-01-30| Mapy, Teledetekcja

Nie da się zrozumieć Biblii bez znajomości przestrzeni geograficznej

Pierwszy atlas biblijny opracowany całkowicie przez polskich naukowców pod redakcją dr. hab. inż. Adama Linsenbartha wydany w koedycji Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Wydawnictwa Bernardinum zaprezentowano dziś (30 stycznia) w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie.


Nie da się zrozumieć Biblii bez znajomości przestrzeni geograficznej <br />
Od lewej: dyrektor Wydawnictwa Bernardinum ks. dr Wojciech Węckowski, dr hab. Krzysztof Mielcarek, dr hab. Adam Linsenbarth i prezes KAI Marcin Przeciszewski podczas prezentacji "Atlasu biblijnego"
Od lewej: dyrektor Wydawnictwa Bernardinum ks. dr Wojciech Węckowski, dr hab. Krzysztof Mielcarek, dr hab. Adam Linsenbarth i prezes KAI Marcin Przeciszewski podczas prezentacji "Atlasu biblijnego"
– Nowy „Atlas biblijny” jest publikacją ze wszech miar godną polecenia. Jego oryginalna koncepcja łączenia wydarzeń biblijnych z geografią i geologią Ziemi Świętej w sposób bardzo plastyczny uświadamia nam ich wzajemną unikatowość: wyjątkowość stworzenia i odkupienia – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w słowie wstępnym. I dodaje, że dzieki Atlasowi „stajemy się na poły odkrywcami, na poły uczestnikami tamtych wydarzeń".

Jak przypomniał na dzisiejszym spotkaniu twórca koncepcji i redaktor dr hab. inż. Adam Linsenbarth, „Atlas biblijny” został pomyślany jako opowieść geograficzno-historyczna dotycząca dziejów biblijnych. Głównym celem zespołu autorów była kartograficzna prezentacja wydarzeń opisanych na kartach Pisma Świętego. Udało im się zlokalizować stosunkowo dużą liczbę miejscowości oraz obiektów zarówno biblijnych, jak i związanych z przedstawionymi zagadnieniami tematycznymi. Zasięgiem przestrzennym Atlas obejmuje tereny opisane zarówno na kartach Starego, jak i Nowego Testamentu, a więc obszar od Mezopotamii na wschodzie do Włoch na zachodzie i od Turcji na północy do Egiptu na południu. Natomiast zasięg czasowy obejmuje okres od XVIII w. przed Chrystusem do I w. po Chrystusie.

Na publikację składa się ponad 200 barwnych map, modele rzeźby terenu czy satelitarne widoki perspektywiczne wybranych miejsc Ziemi Świętej oraz napisane przystępnym językiem komentarze poświęcone wydarzeniom biblijnym opisanym na kartach Starego i Nowego Testamentu. Komentarze biblijne przygotowali renomowani polscy bibliści: salezjanin ks. dr Stanisław Jankowski i dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL.

Uczestniczący w dzisiejszej prezentacji prof. Mielcarek zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do sformułowania „historia Zbawienia”, które zrobiło dużą „karierę” w teologii, określenie „geografia Zbawienia” pozostaje niedocenione. – Dlatego – tłumaczył – nie mamy świadomości, jak ważna jest znajomość przestrzeni geograficznej dla zrozumienia tej historii. Wydarzenia biblijne działy się nie tylko w konkretnym czasie, ale też w konkretnej przestrzeni geograficznej. Żeby je naprawdę zrozumieć, trzeba doświadczyć szczególnego charakteru tych miejsc. Mam nadzieję, że Atlas w tym bardzo pomoże – podsumował. Natomast prowadzący prezentację prezes KAI Marcin Przeciszewski przekonywał wręcz, że „nie da się zrozumieć Biblii bez lektury tego atlasu”.

Z kolei dyrektor Wydawnictwa Bernardinum ks. dr Wojciech Węckowski przyznał, że jako kleryk korzystał z zagranicznych atlasów biblijnych, ponieważ tej jakości opracowań w Polsce nie było. Dlatego z tym większym przekonaniem i zaangażowaniem podjął się prac nad opublikowaniem pierwszego dzieła opracowanego przez polskich badaczy. – Mam nadzieję, że Atlas będzie żył wiele lat i służył kolejnym pokoleniom – dodał szef Bernardinum.

Atlas wydano w twardej oprawie (format 230 x 320 mm), a dystrybucją zajmuje się Wydawnictwo Bernardinum z siedzibą w Pelplinie.

„Atlas biblijny” i etapy jego powstawania w rozmowie z dr. hab. Adamem Linsenbarthem prezentowaliśmy na łamach GEODETY 11/2018.

Anna Wardziak


«« powrótzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt