Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-23| GIS, Edukacja, Software, Imprezy

Zapowiedź konferencji oraz warsztatów BioGIS

W dniach 21-22 marca na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu odbędzie się VII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w Badaniach Różnorodności Biologicznej, w tym roku pod hasłem „Użytkownik GIS autorem własnych rozwiązań do zastosowań środowiskowych”. Organizatorami konferencji są Wydział Biologii UAM, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, Esri Polska i MGGP Aero (partner technologiczny).


Zapowiedź konferencji oraz warsztatów BioGIS

Zagadnienia szczegółowe VII Forum BioGIS (bloki tematyczne) dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

W ramach VII Forum BioGIS przewidziano sesje naukowe i posterowe oraz przeprowadzenie czterech następujących warsztatów:

1. Tworzenie własnych narzędzi w oparciu o już istniejące komponenty – ModelBuilder środowiska ArcGIS

Oprogramowanie ArcGIS pozwala na wykorzystanie wielu narzędzi geoprzetwarzania i analiz. Zazwyczaj użycie pojedynczego narzędzia nie pozwala na rozwiązanie danego problemu i konieczne jest bardziej złożone podejście. Wbudowana w program aplikacja ModelBuilder umożliwia tworzenie łańcuchów geoprzetwarzania, które można stosować wielokrotnie, modyfikować, zapisywać i udostępniać. W trakcie warsztatów uczestnicy stworzą nowy model służący wyszukaniu optymalnej lokalizacji pod inwestycję. Model będzie następnie modyfikowany, walidowany i parametryzowany. Na koniec zostanie przygotowany do udostępnienia. Warsztaty zostaną przeprowadzony w oprogramowaniu ArcMap, a oprócz tego przedstawiona zostanie specyfika pracy z ModelBuilder w nowej aplikacji Esri, czyli ArcGIS Pro.

2. Wykorzystanie webowej aplikacji R3 Trees do sprawnego zarządzania i ochrony dendroflory na terenach zieleni miejskiej

Szkolenie dedykowane jest dla osób zarządzających lub pracujących jako wykonawcy terenów zieleni rozumianych nie tylko jako parki, skwery czy zieleńce, ale także jako zieleń pasów drogowych, place zabaw czy tereny rekreacyjne i sportowe wraz z wyposażeniem. Udział w warsztatach pozwala zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji R3 TREES oraz uczy sprawnego zarządzania obiektami wprowadzonymi do aplikacji i zadaniami do nich przypisanymi. Uczestnicy przekonają się także, jak aplikacja jest wykorzystywana w praktyce. Po ukończeniu warsztatów uczestnik będzie swobodnie posługiwał się aplikacją R3 TREES. Nauczy się wprowadzać i usuwać obiekty oraz opanuje podstawy zarządzania planowanymi zadaniami pielęgnacyjnymi dla drzew i konserwatorskimi dla sprzętów zabawowych i sportowych. Po ćwiczeniach terenowych uczestnik będzie potrafił uzupełnić formularz podstawowy i formularz wizualnej oceny stanu zdrowotnego drzewa (VTA).

3. Podstawy zastosowań środowiska R w analizach geoinformacyjnych

Środowisko R od dawna wspiera analizy geoinformacyjne. Jednym z ważnych kroków w rozwoju analiz geoinformacyjnych w środowisku R było stworzenie pakietów sp (rok 2005) oraz raster (rok 2010). W ostatnim czasie pojawiły się nowe pakiety, które zmieniły i poszerzyły możliwości obróbki i analizy danych przestrzennych w R, w szczególności dotyczy to pakietu sf, następcy sp. Celem proponowanego warsztatu będzie łagodne wprowadzenie uczestników do złożonego systemu geoinformacyjnego w R. Podczas warsztatu uczestnik nauczy się, w jaki sposób rozpocząć analizy i wizualizację danych przestrzennych w R i dowie się, które pakiety mogą być w tym pomocne. Co więcej, podczas warsztatu wskazane zostaną miejsca, w których można szukać pomocy w razie problemów, a także materiały, które pozwolą na dalszy, samodzielny rozwój umiejętności geoinformacyjnych w R.

4. Warsztaty Python w QGIS

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z podstawami wykorzystania języka Python w QGIS. Po krótkim omówieniu podstaw języka oraz przedstawieniu QGIS API uczestnicy napiszą prostą funkcję do kreatora wyrażeń. Znajomość Python'a nie jest wymagana, ale mile widziana. Zapoznanie się z jednym z darmowych kursów Python'a online wystarczy, żeby uczestnik zdecydowanie bardziej skorzystał z warsztatów. Tworzenie funkcji do kreatora wyrażeń to dobra podstawa do dalszej nauki pisania własnych skryptów i wtyczek.

Szczegółowe informacje oraz rejestracja na konferencję i warsztaty, znajdują się pod adresem https://biogis.amu.edu.pl/biogis/forum-biogis

Źródło: Organizatorzy


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS