Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-15| Geodezja, GIS, Prawo, Kataster

Dane z EGiB tylko w GML?

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami dane z ewidencji gruntów i budynków mogą być udostępniane jedynie w plikach GML? Wyrok w tej sprawie wydał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.


Dane z EGiB tylko w GML?

W maju 2018 r. pewna firma zwróciÅ‚a siÄ™ do starostwa o wydanie kopii rejestru gruntów w peÅ‚nym zakresie w postaci elektronicznej dla wskazanych obrÄ™bów ewidencyjnych. MateriaÅ‚y te byÅ‚y jej potrzebne do opracowania uproszczonego planu urzÄ…dzania lasu. We wniosku spółka wskazaÅ‚a, że chce otrzymać dane w formacie SWDE, a jeÅ›li to niemożliwie – to w plikach GML. Starostwo bez żadnych wyjaÅ›nieÅ„ przekazaÅ‚o je jednak w formie raportu w pliku tekstowym RTF. W odpowiedzi spółka zażądaÅ‚a formatu GML – urzÄ…d wydaÅ‚ decyzjÄ™ odmownÄ…, z którÄ… nastÄ™pnie zgodziÅ‚ siÄ™ wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego. Spór trafiÅ‚ w koÅ„cu do Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego w Krakowie.

Starostwo i WINGIK: materiałów PZGiK nie trzeba udostępniać w GML

W swojej argumentacji starosta oraz WINGiK podkreÅ›lali, że spółka zwróciÅ‚a siÄ™ o udostÄ™pnienie raportu z danych EGiB, a nie o same dane EGiB. Zdaniem urzÄ™dników raport (rejestry, kartoteki, skorowidze, wykazy, zestawienia) nie stanowi zbioru danych bazy EGiB, lecz jest tworzony na podstawie danych ewidencyjnych, zatem nie może być sporzÄ…dzony w formacie GML. Natomiast plik RTF z raportem udostÄ™pniony wnioskodawcy byÅ‚ zgodny z § 23 rozporzÄ…dzenia ws. EGiB. ChcÄ…c otrzymać dane w formacie GML, firma powinna zÅ‚ożyć inny wniosek i zażądać zbioru danych EGiB, to jednak wiÄ…zaÅ‚oby siÄ™ z uiszczeniem znacznie wyższej opÅ‚aty.

WINGiK zwrócił ponadto uwagę, że użycie formatu RTF jest dopuszczone przez obowiązujące prawo, a konkretnie przez rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych. Akt ten wskazuje format RTF jako właściwy dla dokumentów tekstowych, a takim jest każdy raport, zatem i rejestr gruntów.

Powołując się na rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, WINGiK stwierdził ponadto, że GML wcale nie jest obowiązującym formatem udostępniania danych z PZGiK na wniosek. W przepisach tego aktu mowa jest bowiem wyłącznie, że udostępnianie materiałów zasobu w postaci dokumentów elektronicznych odbywa się za pomocą portalu internetowego organu prowadzącego zasób lub na informatycznych nośnikach danych. Nie ma tu zatem słowa o GML-u.

Skarżący: GML wymieniony wprost w rozporządzeniu

Argumentacja skarżącego koncentrowaÅ‚a siÄ™ wokół § 51 ust. 3 rozporzÄ…dzenia ws. EGiB, gdzie zapisano wprost, że wymiana danych miÄ™dzy bazami danych ewidencji oraz udostÄ™pnianie danych z ewidencji innym systemom informatycznym lub teleinformatycznym przy użyciu Å›rodków komunikacji elektronicznej odbywa siÄ™ w postaci elektronicznej w formacie GML. Skarżąca spółka zwróciÅ‚a również uwagÄ™, że w obowiÄ…zujÄ…cych przepisach nie sposób znaleźć uzasadnienia dla twierdzenia organów administracji publicznej, jakoby format GML zarezerwowany byÅ‚ wyÅ‚Ä…cznie dla zbioru danych EGiB.

Firma przedstawiła też argument czysto praktyczny. Przydatność pliku RTF w przypadku realizowanego przez nią zlecenia jest niewielka, gdyż posiada postać nieedytowalną, uniemożliwiającą w zasadzie zastosowanie praktyczne przy sporządzaniu uproszczonego planu urządzenia lasu i wymaga ręcznego przepisania tysięcy rekordów do bazy danych.

WSA: brak podstaw prawnych dla argumentów starosty i WINGiK-a

W wyroku z 5 grudnia 2018 r. (sygn. akt III SA/Kr 1075/18) WSA w Krakowie uznaÅ‚ skargÄ™ firmy za uzasadnionÄ… i uchyliÅ‚ decyzjÄ™ starosty oraz WINGiK-a. W uzasadnieniu sÄ™dziowie zwrócili uwagÄ™, że bÅ‚Ä™dem byÅ‚o już samo wydanie materiałów w pliku RTF, choć przecież przedmiotem wniosku byÅ‚ inny format. W takiej sytuacji starosta powinien w pierwszej kolejnoÅ›ci wyjaÅ›nić zakres wniosku, ewentualnie wyjaÅ›nić powód, dla którego nie jest w stanie udostÄ™pnić materiałów w formacie SWDE lub GML, i zaproponować wydanie materiałów w innym formacie. Tymczasem starosta nie wytÅ‚umaczyÅ‚, dlaczego nie może przekazać rejestrów gruntów w uprzednio obowiÄ…zujÄ…cym formacie SWDE, skupiajÄ…c siÄ™ jedynie na próbie wyjaÅ›nienia zasadnoÅ›ci wydanych już materiałów w formacie RTF, o co skarżąca spółka nie wnosiÅ‚a – zauważa WSA.

Sąd odniósł się także do argumentu, że dane można było udostępnić w pliku GML, gdyby spółka złożyła inny wniosek. WSA zaznacza jednak, że organ ten nie wskazał konkretnego przepisu, który wskazywałby na takie rozróżnienie formatów, a tego wymaga każda odmowa załatwienia wniosku.

SÄ…d zwróciÅ‚ też uwagÄ™, że w badanej sprawie strony przeciwstawiaÅ‚y sobie dwa różne przepisy rozporzÄ…dzenia ws. EGiB. W ocenie skarżącego z § 51 ust. 3 wprost wynika obowiÄ…zek stosowania GML-a. Starosta i WINGiK podpierajÄ… zaÅ› swojÄ… argumentacjÄ™ § 23. SÄ™dziowie zauważajÄ… jednak, że ten drugi przepis jedynie opisuje rejestr gruntów, przytoczony paragraf trudno zatem uznać jako argument przeczÄ…cy twierdzeniom skarżącego.

Sąd stwierdził ponadto, że w uzasadnieniu decyzji WINGiK-a nie przedstawiono konkretnych argumentów popartych przepisami, z których wynikałoby, że nie ma racji strona skarżąca. WSA zauważył zresztą, że z uzasadnienia decyzji WINGiK-a wynika pewien brak konsekwencji, gdyż z jednej strony organ ten wskazuje, że wnioski spółki prawidłowo wskazują zakres i formę żądanych informacji oraz że zasługiwały na uwzględnienie, natomiast z drugiej strony organ ten utrzymał w mocy decyzję nieuwzględniającą wniosków strony skarżącej.

SÄ…d zwróciÅ‚ też uwagÄ™, że odmowa wydania pliku GML argumentowana byÅ‚a „wzglÄ™dami technicznymi”. Starosta nie wyjaÅ›niÅ‚ jednak, czy jest to chwilowo niemożliwe, czy też nie jest możliwe z innych wzglÄ™dów technicznych, co może oznaczać, że nie ma przeszkód prawnych do udostÄ™pnienia ich w żądanym przez spółkÄ™ formacie. BÅ‚Ä™dem byÅ‚o też to, że kwestii tej nie wyjaÅ›niÅ‚ WINGiK.

W podsumowaniu WSA stwierdza, że zaskarżone decyzje nie poddają się kontroli, gdyż nie wiadomo, dlaczego organy administracyjne wniosku strony skarżącej nie uwzględniły.

Wyrok nie jest prawomocny.

Jerzy Królikowski


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS