Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-14| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Software

Agisoft Metashape zastępuje PhotoScan

PhotoScan – popularne oprogramowanie firmy Agisoft do generowania modeli mesh i chmur punktów ze zdjęć, od wersji 1.5 sprzedawane jest już jako Metashape. Jak podkreśla producent, zmienia się nie tylko nazwa. Nowa wersja została bowiem wzbogacona o kilka istotnych funkcji.


Agisoft Metashape zastępuje PhotoScan

Przede wszystkim udoskonalono algorytmy do generowania modelu typu mesh. Dzięki lepszemu filtrowaniu wynikowe dane zawierają mniej szumów, nie wpływa to jednak negatywnie na geometrię modelowanego obiektu. Ponadto nowe algorytmy mniej obciążają pamięć operacyjną.

W przykładzie podanym przez Agisoft przetworzono 730 fotografii o rozmiarze 16 Mpx. W przypadku oprogramowania PhotoScan kompletna obróbka trwała 19 godzin, angażując 90 GB RAM. Z kolei w oprogramowaniu Metashape wartości te spadły odpowiednio do 9 godzin oraz do 57 GB RAM (fot. poniżej).

Druga istotna nowość to algorytmy do automatycznej klasyfikacji danych bazujące na technologii uczenia maszynowego. Pozwalają one podzielić chmurę na punkty reprezentujące: grunt, roślinność, budynki, drogi, samochody oraz inne obiekty antropogeniczne (fot. powyżej). Agisoft zapewnia, że z biegiem czasu jakość tej funkcji będzie się stopniowo poprawiać.

W interfejs Metashape wbudowano ponadto opcję przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej. Zdaniem producenta jest to korzystne rozwiązanie dla tych użytkowników, którzy potrzebują szybkiej pracy oprogramowania, ale nie chcą inwestować w nowy sprzęt informatyczny.

Porównanie oprogramowania Agisoft Photoscan i Metashape

Zainteresowanych tematem wykorzystania bezzałogowców w celach geodezyjnych odsyłamy do naszego najnowszego niezbędnika „Drony dla geodety”. Prezentujemy w nim ofertę pomiarowych platform UAV oraz aplikacji do obróbki zdjęć, a także opisujemy najciekawsze projekty zrealizowane z wykorzystaniem tego typu technologii

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS