Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-10-04| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Ludzie, Instytucje

UE: Kolejne spory o finansowanie Galileo


Podczas dwudniowego posiedzenia ministrów transportu UE w Luksemburgu (1-2 października) przedstawiciele Wlk. Brytanii, Holandii i Niemiec stanęli w opozycji do propozycji ratowania projektu Galileo przedstawionej niedawno przez Komisję Europejską.

We wrześniu br. Komisja zaproponowała wydatkowanie z budżetu Unii Europejskiej 2,4 mld euro na sfinansowanie (do 2013 r.) budowy europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Pieniądze miałyby pochodzić niewykorzystanych środków na rolnictwo. Idea ta powstała, gdy w gruzach legła budowa systemu na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Kłótnie pomiędzy państwami i głównymi wykonawcami projektu doprowadziły praktycznie do zastopowania prac. Na spotkaniu w Luksemburg przedstawiciel Niemiec, minister Wolfgang Tiefensee, stwierdził jednak, że rząd niemiecki nie zgadza się na propozycję przedstawioną przez KE. Niemcy wolałyby, aby brakującą kwotę wyłożyły państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (z nich pochodzą największe firmy – wykonawcy systemu).
Nad rozwiązaniem sytuacji będą teraz dyskutować ministrowie finansów państw UE, końcowa decyzja ma zapaść dopiero na spotkaniu liderów UE w grudniu br.

Według pierwotnych założeń Galileo miał rozpocząć pracę w 2008 roku. Budowa systemu jednak od początku kuleje. Do tej pory udało się wysłać na orbitę zaledwie jednego satelitę testowego oraz zamówić tylko 4 z 30 satelitów systemu. Komisja Europejska jest jednak zdeterminowana uruchomić system do 2013 roku.

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama