Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-11| Geodezja, Prawo, Kataster

Jak zmienić przepisy, by geodezja nie hamowała inwestycji?

Widząc nieskuteczne próby zmian przepisów geodezyjnych dotyczących procesu inwestycyjno-budowlanego, grupa geodetów w sposób nieformalny podjęła się przygotowania kompleksowych propozycji zmian prawa w tym zakresie.


Jak zmienić przepisy, by geodezja nie hamowała inwestycji?

W skład zespołu, który pracował nad postulatami, weszły osoby zarówno z wykonawstwa, jak i administracji geodezyjnej szczebla powiatowego i wojewódzkiego oraz ze środowiska naukowego. Początkowo działali w nim: Adam Klimek (kierownik programu SAGiK), Robert Łuczyński (publicysta, naukowiec), Waldemar Izdebski (publicysta, naukowiec, obecnie główny geodeta kraju), Mirosław Puzia (śląski WINGiK), Jacek Kmita (geodeta powiatowy z Jastrzębia-Zdroju), Janusz Wenta (geodeta powiatowy z Wejherowa), Marta Korona (geodeta powiatowy z Zamościa), Dorota Pawłowska-Baszak (wykonawca), Radosław Smyk (biegły sądowy, wykonawca), Jacek Kozieł (biegły sądowy, wykonawca) oraz Jarosław Formalewicz (geodeta uprawniony).

Jak czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, każda z tych osób ma jakiś wkład w to społeczne opracowanie, jednak końcowy efekt, który właśnie udostępniono na stronie PTG, jest wynikiem prac prowadzonych przez cztery osoby: Jarosława Formalewicza, Adama Klimka, Bogusława Wenty oraz Doroty Pawłowskiej-Baszak.

Doraźnie, ale kompleksowo

W rozmowie z Geoforum.pl Jarosław Formalewicz podkreśla, że jest to pierwsze tak kompleksowe opracowanie – obejmuje bowiem nie tylko przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, ale także rozporządzenia wykonawcze oraz inne ustawy. Nie da się bowiem skutecznie i odpowiedzialnie poprawić prawa dotyczącego procesu inwestycyjnego w sposób wyrywkowy, bez dogłębnej analizy istniejących powiązań pomiędzy poszczególnymi aktami prawnymi.

Jarosław Formalewicz zaznacza również, że przygotowane propozycje nie mają charakteru systemowego, ale jedynie doraźny. Dotyczą zatem tylko i wyłącznie tych zagadnień, które w znaczący sposób utrudniają prace związane z procesem inwestycyjno-budowlanym, a także ograniczają lub uniemożliwiają właściwy obieg opracowanych dokumentów, szczególne tych mających znaczenie prawne.

Prostsze i jaśniejsze procedury

Opublikowane propozycje obejmują zmiany w trzech ustawach oraz w 7 rozporządzeniach. Dotyczą m.in.:

  • odejścia od postępowań administracyjnych w sprawie ujawniania zmian w EGiB na rzecz czynności o charakterze materialno-technicznym,
  • zasad aktualizacji EGiB dla obszaru lokalizacji inwestycji celu publicznego,
  • doprecyzowania zasad odmowy wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów,
  • synchronizacji EGiB oraz ksiąg wieczystych (m.in. poprzez wykorzystanie wykazu synchronizacyjnego do sprostowania zapisów w KW),
  • likwidacji zgłaszania prac polegających na tyczeniu budynków,
  • likwidacji przekazywania przez wykonawców prac geodezyjnych danych o budynkach,
  • uregulowania obiegu dokumentacji podziałowej i rozgraniczeniowej,
  • wprowadzenia możliwości korekty operatu przyjętego do zasobu,
  • przyjmowania granic dzielonej nieruchomości (przyjęcie granic nieruchomości podlegającej podziałowi możliwe byłoby tylko na podstawie danych i materiałów PZGiK),
  • wykonywania podziałów „przez potrącenie”,
  • ograniczenia klauzulowania dokumentacji sporządzanej dla zamawiającego.

Co dalej z propozycjami?

Pełną treść propozycji zmian wraz z uzasadnieniem można pobrać ze strony Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. Jarosław Formalewicz liczy, że będą one przedmiotem zainteresowania nie tylko branży geodezyjnej, ale – ze względu na kompleksowy charakter postulatów – również prawodawców, w szczególności posłów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS