wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-01-08| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Awaria WorldView-4

Satelita WorldView-4 oferujący zobrazowania satelitarne w najwyższej rozdzielczości dostępnej na komercyjnym rynku, uległ poważnej awarii.


Awaria WorldView-4

Jak informuje właściciel aparatu – firma Maxar Technologies (w 2017 r. przejęła jego dotychczasowego właściciela – spółkę DigitalGlobe), usterka dotyczy żyroskopów kontrolujących położenie satelity i obecnie uniemożliwia wykonywanie zobrazowań. Cały czas podejmowane są starania, by przywrócić poprawne działanie urządzeń. Na razie jednak wiele wskazuje na to, że satelity nie uda się naprawić i nie będzie on już w stanie dostarczać użytecznych danych.

WorldView-4 pierwotnie nazywał się GeoEye-2 i miał zostać wystrzelony jeszcze w 2013 roku. Plany pokrzyżował spadek popytu na zobrazowania satelitarne, który wymusił połączenie firm DigitalGlobe i GeoEye – potentatów na tym rynku. Kierownictwo obu spółek zdecydowało o zmianie nazwy satelity oraz o odłożeniu jego startu do czasu poprawienia się sytuacji ekonomicznej. Ostatecznie aparat wyniesiono na orbitę w listopadzie 2016 roku. Wykonywał on zdjęcia panchromatyczne w rozdzielczości do 31 cm oraz wielospektralne (w kanałach: niebieskim, zielonym, czerwonym i w bliskiej podczerwieni) z pikselem 1,24 m. Podobne parametry oferuje również starszy WorldView-3 – ten aparat cały czas pracuje bez zarzutu.

Jak podaje firma Maxar, tylko w ubiegłym roku satelita WorldView-4 wygenerował około 85 mln dolarów przychodów. Z kolei w księgowości spółki aktualną wartość aparatu oszacowano na 155 mln dol.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt