Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-01-04| Geodezja, Prawo

Soboń o użytkowaniu wieczystym: wracamy do cywilizacji Zachodu

Likwidacja użytkowania wieczystego to nie tylko jeden z etapów likwidacji reliktów minionego systemu. To także przywrócenie milionom Polaków prawa do ich własności – powiedział dziś (4 stycznia) podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.


Soboń o użytkowaniu wieczystym: wracamy do cywilizacji Zachodu <br />
fot. AW
fot. AW

Zgodnie z ustawą z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się automatycznie właścicielami już nie tylko swoich mieszkań czy domów, ale też gruntów, które są z tymi mieszkaniami lub domami związane. – Można powiedzieć, że przywracamy klasyczne reguły prawa rzymskiego, które mówią, że właścicielem tego, co jest na powierzchni, jest ten, kto jest właścicielem gruntu. Tym samym wracamy z cywilizacji Wschodu do cywilizacji Zachodu – mówił Artur Soboń. I to – zdaniem wiceministra – jest niezwykle ważny moment, bo tak dużego uwłaszczenia Polaków po 1989 r. nie było.

Wiceminister przekonywał, że rząd jest do tej operacji dobrze przygotowany, tzn. zabezpieczył środki na to, aby przebiegła ona sprawnie (włącznie z kosztami wpisów do ksiąg wieczystych). – Pomożemy samorządom we wszystkich pracach nad sprawnym przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. tak aby zamknąć tę kwestię do końca 2019 roku – deklarował. – Będziemy informować, interpretować i wyjaśniać, pokazywać wzory zaświadczeń, wzory wniosków o bonifikatę. A jeśli będzie taka potrzeba, wesprzemy JST w zakresie przygotowania uchwał dotyczących bonifikaty – zapewniał.

Jak się okazuje, wiele samorządów nie określiło jeszcze stawek bonifikaty. – Nie oznacza to, że nie będziemy monitorować różnego rodzaju patologii, które w tym zakresie, szczególnie pod koniec ubiegłego roku miały miejsce – dodał. Pomoc rządu ma objąć nie tylko samorządy, ale także spółdzielnie mieszkaniowe, zarządców wspólnot mieszkaniowych, deweloperów, notariuszy, czyli wszystkich tych, którzy dzisiaj chcą kupić/sprzedać mieszkanie. – Będziemy w tym zakresie współpracować i już pierwsze takie spotkania ze SM miały miejsce. Znamy uwagi i wątpliwości, które w zakresie treści ustawy się pojawiają. Będziemy wspólnie te problemy rozwiązywać, bo jest to dobre prawo dla wszystkich Polaków, dla Polski. Jeśli będzie konieczność doprecyzowania przepisów, zostaną doprecyzowane – mówił wiceminister.

Artur Soboń deklarował równocześnie, że resort inwestycji i rozwoju jest otwarty na dalsze prace legislacyjne. Stawia jednak warunek brzegowy. – Nie będzie zgody na powrót do trybu wnioskowego. Uwłaszczenie musi być automatyczne, bo własność Polakom się należy – podkreślił.

Wiceminister stwierdził, że z życzliwością przyjął grudniową inicjatywę legislacyjną Senatu. Przypomnijmy, że zaproponowany przez senatorów PiS projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów ma – według jego autorów – zapobiec praktykom samorządów powodującym bardzo duże wzrosty kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności (za sprawą obniżenia bonifikat lub podniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste). Była to reakcja senatorów na poważne zawirowania ze wzrostem obciążeń dla mieszkańców Warszawy. – Po 1 stycznia 2019 r. żaden Polak nie będzie zaskoczony podwyżką i sytuacją, że zostanie przeszacowana wartość gruntu, a opłaty wzrosną o kilkaset procent – mówił wiceminister.

– Warto się od podwyżek opłat rocznych za użytkowanie wieczyste odwoływać do samorządowych kolegiów odwoławczych, szczególnie w sytuacji, gdy informację o podwyżce użytkownik wieczysty otrzymał pod koniec roku – przekonywał wiceminister inwestycji i rozwoju. Jego zdaniem ogromny wzrost opłat, jaki niektóre samorządy zafundowały użytkownikom wieczystym, nie ma uzasadnienia, szczególnie tuż przed wejściem w życie ustawy.

Przypomnijmy, że ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów określa wysokość bonifikaty w opłatach za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla gruntów Skarbu Państwa na poziomie 60%. Jeśli chodzi o tereny należące do samorządów, mogą one dowolnie ustalać wysokość tej bonifikaty. – Nikt na gruntach SP nie będzie traktowany gorzej niż na gruntach samorządowych – przekonywał wiceminister. – Spodziewam się, że posłowie, którzy będą zajmowali się senacką nowelizacją ustawy doprowadzą do takiego rozwiązania, żeby w drodze zarządzenia wojewody w danej JST była możliwość zrównania wysokości bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa z bonifikatą na gruntach samorządowych – wyjaśnił.

Zdaniem Artura Sobonia w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność najważniejsze jest to, że Polacy mają gwarancję, że te przepisy są nie do podważenia przez Trybunał Konstytucyjny czy sądy. – Polacy mają gwarancję własności, której nikt nigdy im nie odbierze – zaznaczył wiceminister.

W styczniowym GEODECIE Bogdan Grzechnik przygląda się m.in. praktycznym aspektom ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów i przedstawia interesujące wyliczenia dotyczące opłat.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama