Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-01-02| Geodezja

Ruszają kolejne scalenia na Podkarpaciu

W powiecie przeworskim zostanie scalonych około 3390 ha gruntów rolnych. Wszystko za sprawą dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 28 grudnia w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisano pierwszą umowę w ramach trzeciego naboru wniosków.


Ruszają kolejne scalenia na Podkarpaciu <br />
Fot. M. Mielniczuk, UMWP
Fot. M. Mielniczuk, UMWP

Z ramienia samorządu województwa podpisy pod umową złożyli marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch, a ze strony starostwa powiatowego – starosta Bogusław Urban i wicestarosta Jerzy Mazur.

Powiat przeworski to jeden z trzech podkarpackich powiatów będących beneficjantami PROW w ramach trzeciego naboru wniosków. Pozostałe dwa to leżajski i jasielski. Koszt scalenia w powiecie przeworskim wyniesie około 41 mln zł. W sumie z trzema powiatami podpisanych zostanie 13 umów na łączną kwotę blisko 69 mln zł. W wyniku tych działań scalonych zostanie 5700 ha gruntów.

W perspektywie finansowej 2014-2020 województwo podkarpackie na scalanie gruntów otrzymało w ramach PROW największą pulę środków w skali kraju. To aż 77,5 mln euro, czyli prawie 333 mln złotych. Tak duża pomoc, pięciokrotnie większa niż w poprzedniej perspektywie, pozwoli w sumie scalić ok. 30 tys. hektarów gruntów. Czyli trzy razy więcej niż w poprzednim rozdaniu unijnych środków.

Województwo podkarpackie charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem agrarnym, wiele gospodarstw użytkuje liczne, małe, rozproszone działki rolne. Dlatego też w celu wzrostu konkurencyjności sektora rolnego podjęte zostały działania na rzecz poprawy struktury obszarowej gospodarstw poprzez udzielenie pomocy na scalanie gruntów rolnych w ramach PROW 2014-2020.

Jedynymi beneficjentami są Starostwa. To one dysponują unijną pomocą, która przeznaczana jest zarówno na prace scaleniowe, jak i na zagospodarowanie poscaleniowe. Dotacja jest wykorzystywana m.in. na koszty związane z pracami scaleniowymi, podatek VAT, honoraria architektów, opłaty za doradztwo itp.

Do tej pory w ramach PROW 2014-2020 odbyły się trzy nabory: w 2016 r. oraz dwa w 2018 r. Czwarty rozpoczął się 2 stycznia i potrwa do 31 stycznia. Planuje się, że w ramach PROW 2014-2020 łącznie scalaniem objętych zostanie ok. 30 tys. ha.

D. Kozik, UMWP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama