Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-12-27| Geodezja, Sprzęt

Z-Boat 1800, czyli nowe możliwości w pomiarach batymetrycznych MW

Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej poinformowało, że 17 grudnia zakończono próby zdawczo-odbiorcze nowego autonomicznego pojazdu nawodnego Z-Boat 1800. Jest on przeznaczony do wykonywania pomiarów batymetrycznych na akwenach przybrzeżnych i płytkowodnych, w portach i na akwenach śródlądowych.


Z-Boat 1800, czyli nowe możliwości w pomiarach batymetrycznych MW

Głównym narzędziem pomiarowym pojazdu firmy Teledyne Oceanscience jest echosonda wielowiązkowa Odom MB2. Pojazd może być pozycjonowany za pomocą systemu DGPS, jak i z wykorzystaniem sytemu precyzyjnego pozycjonowania GPS RTK. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają autonomiczną pracę pojazdu na podstawie wcześniej zaprojektowanej i wgranej misji. Istnieje także możliwość manualnego, zdalnego sterowania pojazdem na odległość do około 1000 metrów od operatora.

Pojazd jest na wyposażeniu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW i będzie wspierał realizację pomiarów batymetrycznych na potrzeby nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działania sił MW oraz na potrzeby kartografii morskiej.


Podstawowe parametry techniczne pojazdu:
• długość: 1,8 m,
• szerokość: 1,0 m,
• masa pustego pojazdu: 38 kg,
• ładowność: 30 kg,
• prędkość podczas prac: 3-3,5 węzła,
• zanurzenie: około 0,4 m,
• czas pracy na 1 komplecie akumulatorów: do 4 godzin.

Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW wykonuje zadania z zakresu nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań sił Marynarki Wojennej zgodnie ze standardami NATO i Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w ścisłej współpracy z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. Ponadto dZH MW bierze udział w procesie szkolenia morskiego słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Źródło: BHMW, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama