Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-24| GIS

Zmiany klimatyczne na interaktywnej mapie

Zmiany klimatyczne wywołane m.in. uwalnianiem ogromnych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery są jednym z częściej poruszanych tematów ostatnich lat. Najnowsze badania Nature Climate Change wskazują na 467 sposobów, w jaki zmiany klimatyczne oddziałują na światowy ekosystem. Pierwszym etapem minimalizowania szkodliwej działalności człowieka i walki z ich skutkami jest dokładne zlokalizowanie i skartowanie obszarów ich występowania. Pomóc w tym może np. interaktywna mapa stworzona przez firmę Esri i dr. Camilo Morę, autora badań Nature Climate Change.


Zmiany klimatyczne na interaktywnej mapie

Światowy ekosystem narażony jest na szereg potencjalnych zagrożeń związanych ze zmianą klimatu. Dr Camilo Mora, autor badania Nature Climat Change, wskazuje na 467 sposobów, w jaki zmiany klimatyczne wpływają na ludzkie zdrowie, żywność, stan wód, gleb, infrastrukturę miejską czy bezpieczeństwo.

Wśród zagrożeń wymienia m.in. pożary, gwałtowne burze, wzrost poziomu wód, susze, a także zmiany w pokryciu terenu i składzie chemicznym oceanów. Wyraźna wizualizacja tych niebezpieczeństw dzięki analizie przestrzennej danych oraz cyfrowym mapom pomaga dostrzec i ułatwić podejmowanie prewencyjnych działań na globalną skalę. Jest to szczególnie istotne w świetle niepokojących perspektyw na następne 30 lat. Przewiduje się, że w samej Unii Europejskiej fale upałów staną się przyczyną 120 tys. zgonów rocznie, a koszty gospodarcze z tego tytułu sięgną 150 mld euro.

Współpraca firmy Esri z dr. Camilo Morą i jego asystentami zaowocowała powstaniem interaktywnej mapy świata, która modeluje wpływ zmian klimatycznych w dowolnym miejscu na Ziemi. Aplikacja prezentuje indeks 11 zagrożeń, w tym fal upałów, powodzi oraz susz. Dzięki niej użytkownicy mają możliwość dostrzeżenia potencjalnych negatywnych skutków dla środowiska i opracowania dla każdego z nich skutecznych działań prewencyjnych.

Mapa wyposażona jest w wirtualny suwak pozwalający na zaobserwowanie kumulacji wszystkich zmian klimatycznych. Istnieje możliwość ustalania zakresu lat w przedziale 1965-2095, który można dowolnie zmieniać. Aplikacja pozwala także na określenie poziomu emisji dwutlenku węgla i zaobserwowanie, jak zmniejszona i zwiększana emisja gazów cieplarnianych przyspieszy lub opóźni zmiany klimatu. Aplikacja Cumulative Exposure to Climate Change to narzędzie, które w pełni obrazuje skalę niebezpieczeństw płynących z działalności człowieka.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS