Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-12-21| Geodezja, Prawo, Instytucje

W Biuletynie GIG o kosztorysowaniu prac i aktywności Izby

Po dłuższej przerwie w internecie ukazał się kolejny numer Biuletynu Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Organizacja zapowiada w nim zwiększenie swojej aktywności na różnych polach.


W Biuletynie GIG o kosztorysowaniu prac i aktywności Izby

W Biuletynie nowy prezes GIG Krzysztof Lichończak zwraca uwagę na konieczność większego zaangażowania się Izby w: opiniowanie zmian prawnych, rozwiązywanie problemów geodetów w poszczególnych regionach, organizowanie szkoleń i konferencji czy popularyzację działań tej organizacji. W tym celu należy przede wszystkim zadbać o zwiększenie liczby członków GIG, a także o uaktywnienie tych, którzy znajdują się już w szeregach tej organizacji. „Izba musi być przyłbicą, która wystąpi w obronie interesów przedsiębiorców” – apeluje prezes Izby.

Wśród szczegółowych priorytetów Krzysztof Lichończak wymienia walkę o wprowadzenie do umów wykonawczych możliwości aneksowania wartości i terminu ich realizacji. „Często spotykamy się z błędami w OPZ, a podpisując umowę o charakterze ryczałtowym, uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia za wykonane prace dodatkowe jest niemożliwe” – pisze prezes GIG.

W jego ocenie bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kosztorysowania prac geodezyjnych. Wszystkie prace geodezyjne składają się bowiem z określonych czynności, które powinny mieć zdefiniowane na etapie przetargu ceny jednostkowe. W przypadku źle opisanego przedmiotu zamówienia wykonawca miałby możliwość dochodzenia dodatkowego wynagrodzenia z tytułu zwiększenia zakresu prac. „Myślę, że takie rozwiązanie byłoby bezpieczne zarówno dla wykonawcy, jak i zamawiającego. (…) Kosztorysowanie robót jest z powodzeniem stosowane w branży budowlanej. Obecnie geodezja trafiła do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, w którym jest również branża budowlana – dlaczego nie możemy więc stosować zasad kalkulacji, jakie funkcjonują w tej branży?” – pisze Krzysztof Lichończak.

Pobierz Biuletyn GIG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama