Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-12-20| Imprezy

Dzień Teledetekcji o czterech wymiarach lasu

Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej PW oraz Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida” po raz kolejny zorganizowali konferencję naukową z okazji Dnia Teledetekcji.


Dzień Teledetekcji o czterech wymiarach lasu
Wydarzenie odbyło się 17 grudnia (w rocznicę pierwszego lotu samolotu braci Wright) pod hasłem „Cztery wymiary lasu”. Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak za pomocą satelitów i nalotu lotniczego zbadać kondycję bądź stan faktyczny lasu oraz w jaki sposób metody teledetekcyjne pomagają nam w trakcie naszych wyjazdów turystycznych.

Konferencję rozpoczęło krótkie wystąpienie prodziekana do spraw studiów dr hab. inż. Jerzego Chmiela, a organizatorka wydarzenia dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak przybliżyła tematykę tegorocznej edycji. Część naukową spotkania rozpoczęły wystąpienia przedstawicieli Instytutu Badawczego Leśnictwa. Dr hab. inż. Krzysztof Stereńczak mówił o monitorowaniu stanu obszarów leśnych z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych na przykładzie Puszczy Białowieskiej, a także o precyzyjnym leśnictwie z wykorzystaniem danych skanowania laserowego. Z kolei wykorzystanie danych VGI w analizach wykorzystania środowiska leśnego przez turystów było tematem wystąpienia mgr. inż. Mariusza Ciesielskiego.

Podczas konferencji można było także wysłuchać prezentacji na temat teledetekcyjnego monitoringu procesu sukcesji roślinności o charakterze leśnym na gruntach porolnych (dr inż. Marta Szostak) czy wykorzystania technologii teledetekcyjnych w określaniu uszkodzeń po nawałnicy w Borach Tucholskich w 2017 roku (dr inż. Paweł Hawryło oraz dr hab. inż. Piotr Wężyk). Z kolei mgr inż. Karolina Zięba-Kulawik omówiła przykład aplikacji podnoszącej bezpieczeństwo w obszarach leśnych z wykorzystaniem obrazów satelitarnych.


Uczestnicy Dnia Teledetekcji na Politechnice Warszawskiej mogli ponadto wziąć udział w konkursie wiedzy z zakresu teledetekcji, a na stoiskach partnerów obejrzeć np. dendrometr prezentowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa czy spróbować swoich sił przy symulatorze lotu dronem (udostępnionym przez firmę Fotoraporty).

Spotkanie zakończyły warsztaty tematyczne, podczas których można było poszerzyć swoje umiejętności z takich dziedzin, jak: przetwarzanie danych z lotniczego skanowania laserowego oraz danych hiperspektralnych w środowisku R czy zastosowania satelitów serii Planet w analizie zniszczeń na obszarach leśnych.

Konferencję honorowym patronatem objęli: dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. Alina Maciejewska, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Geograficzne. Wśród gości znaleźli się m.in. prof. dr hab. Jan Romuald Olędzki, dr hab. inż. Przemysław Kupidura oraz dr inż. Joanna Pluto-Kossakowska. Wydarzenie zostało zorganizowane w partnerstwie z: Instytutem Badawczemu Leśnictwa, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, FabSpace 2.0, Progea 4D oraz Envirosolutions. Patronat medialny nad konferencją objęła m.in. redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Ewelina Dybciak, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW "Geoida"


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama