Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-12| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt

Szczeciński HydroDron już pływa

Pierwszy produkowany w Polsce pływający bezzałogowiec wykonujący pomiary dna już pracuje. Firma Marine Technology z Technoparku Pomerania w Szczecinie z sukcesem zakończyła testowanie jednostki sterowanej zdalnie z brzegu, a teraz rozpoczęła prace nad autonomicznym HydroDronem, który dzięki sztucznej inteligencji będzie samodzielnie wykonywać pomiary wzdłuż zaplanowanej trasy.


Szczeciński HydroDron już pływa

HydroDron to katamaran o długości 4 metrów wykonujący pomiary hydrograficzne w obszarach portów, na redach, rzekach, jeziorach, zalewach czy zatokach. To pierwsza tego typu polska jednostka, która pracuje bez udziału załogi. Pozwala tworzyć mapy ułatwiające nawigację statków. W przyszłości może być także wykorzystywana m.in. do sprawdzania stanu budowli hydrotechnicznych np. zapór, śluz czy mostów oraz do badania jakości wody.

Stworzony w Szczecinie HydroDron posiada m.in. sonar 3D, który umożliwia tworzenie przestrzennych wizualizacji obiektów znajdujących się pod wodą, oraz echosondy zamontowane w każdym pływaku, które zabezpieczają jednostkę przed zderzeniem z dnem. Nad powierzchnią wody przestrzeń otaczającą HydroDrona mierzy LiDAR, który wyznacza obszar pomiarowy i mapuje brzeg.

– LiDAR zabezpiecza przed kolizjami, ponieważ „widzi” wszystkie przeszkody, np. pomosty czy statki. Jego uzupełnieniem jest radar 3D obecnie powszechnie montowany w samochodach. Testy pokazały, że wykrywa on nawet łabędzie czy pływające belki. Dodatkowo jednostka posiada dwie kamery, jedną przed dziobem i drugą obrotową – wyjaśnia prof. Andrzej Stateczny, prezes Marine Technology.

HydroDron ma napęd elektryczny, dzięki czemu jest ekologiczny. W odróżnieniu od istniejących jednostek wykonujących pomiary hydrograficzne nie wydziela spalin. Posiada panele słoneczne, które doładowują akumulatory w czasie pracy. Jest cichy i bezwonny, co umożliwia mu pracę nawet w rezerwatach przyrody.

HydroDron

– Obecnie HydroDron jest zdalnie sterowany z brzegu przez operatora, który na konsoli widzi wszystko, co mierzą sensory. Rozpoczęliśmy już jednak prace nad autonomiczną wersją rozwiązania. Dzięki sztucznej inteligencji będziemy mogli zaprogramować HydroDrona tak, aby samodzielnie pływał i wykonywał pomiary bez nadzoru operatora – dodaje prof. Stateczny.

Prace zespołu złożonego z programistów, hydrografów i nawigatorów nad pierwszym na świecie autonomicznym HydroDronem potrwają do października 2019 roku. Wówczas firma będzie mogła rozpocząć sprzedaż rozwiązania. Całkowity koszt stworzenia HydroDrona wyniesie ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł firma pozyskała z NCBiR w ramach unijnego programu Inteligentny Rozwój.

Marine Technology to spółka typu spin-out założona przez prof. Andrzeja Statecznego pracującego w latach 1997-2017 w Akademii Morskiej w Szczecinie, a od 2 lat na Politechnice Gdańskiej. Firma zajmuje się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych w geoinformatyce. W Technoparku Pomerania spółka korzysta ze wsparcia specjalistów m.in. w obszarach zabezpieczenia praw własności intelektualnej, zarządzania projektami i komercjalizacji wyników badań.

Źródło: Technopark Pomerania


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS