|2018-12-11|
Geodezja, GIS, Mapy, Software, Instytucje
GUGiK chce udoskonalić Uniwersalny Moduł Mapowy z funduszy unijnych
Tematem zeszłotygodniowego posiedzenia Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji był szykowany przez GUGiK projekt, którego celem jest rozbudowa Uniwersalnego Modułu Mapowego o innowacyjne usługi przeznaczone dla służb porządkowych i ratunkowych.
fot. materiały GUGiK
|
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że UMM jest rozwiązaniem wdrożonym na zlecenie GUGiK przez firmę Intergraph Polska, które umożliwia korzystanie z danych PZGiK przez zewnętrzne instytucje publiczne, w szczególności służby ratunkowe i porządkowe. Szykowany przez Urząd projekt o pełnej nazwie „Udostępnienie innowacyjnych usług i danych IIP w ramach poprawy bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia ludzkiego poprzez efektywne wykorzystywanie przez służby ratunkowe Uniwersalnego Modułu Mapowego (UMM)” ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby użytkowników w zakresie dostępu do aktualnych danych PZGiK. Chodzi tu nie tylko o obecnych użytkowników UMM (w tym policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe, centra powiadamiania ratunkowego czy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego), ale także o kolejne podmioty zainteresowane wykorzystaniem tego narzędzia. Wśród nich są: Ministerstwo Zdrowia, Krajowa Administracja Skarbowa czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
W ramach projektu realizowane będzie poszerzenie funkcjonalności udostępnionych wcześniej e-usług w zakresie m.in.: zarządzania i analiz dla systemów wspomagania dowodzenia i decyzji, harmonizacji zbiorów danych, zarządzania metadanymi, walidacji, edytowania metadanych, usługi API czy hostingu węzłów IIP. „Problem, jaki chcemy rozwiązać, to ułatwienie wykorzystania oraz poszerzenie zakresu i dostępności do danych IIP w odniesieniu do nowych, zidentyfikowanych potrzeb i konieczności zwiększenia wydajności dla nowych usług bezpośrednio wpływających na wykorzystanie danych z planowanego wspólnego środowiska kompetencyjno-analitycznego dla zarządzania, bezpieczeństwa, ratowania zdrowia i życia obywateli” – napisano w dokumentacji projektu.
Projekt będzie obejmował w szczególności: • zwiększenie dostępności usług oraz zbiorów dla podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo, ochronę środowiska, naukę, szkolnictwo, kulturę, ochronę zdrowia oraz administracji, m.in. poprzez zapewnienie dedykowanych, zintegrowanych i uzgodnionych aplikacji, modułów mapowych oraz rozwiązań na urządzenia mobilne; • zwiększenie jakości i interoperacyjności usług publicznych poprzez doskonalenie funkcjonowania wypracowanych rozwiązań, standardów, wytycznych, dobrych praktyk, umożliwiających współdziałanie systemów informatycznych państwa i zapewniających ponowne użycie danych przestrzennych; • dostosowanie i utrzymanie IIP celem zapewnienia dostępu do danych i usług w czasie rzeczywistym poprzez udostępnienie usług chmury obliczeniowej; • wspieranie wykorzystania interoperacyjnych zasobów IIP opartych na standardach uznawanych w skali światowej celem obniżenia ryzyka i kosztów tworzenia nowych technologii.
Koszt projektu szacowany jest na 40 mln zł i miałby być współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia to marzec 2019 r. – luty 2022 r.
JK
|