Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-11| Geodezja, GIS, Mapy, Software, Instytucje

GUGiK chce udoskonalić Uniwersalny Moduł Mapowy z funduszy unijnych

Tematem zeszłotygodniowego posiedzenia Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji był szykowany przez GUGiK projekt, którego celem jest rozbudowa Uniwersalnego Modułu Mapowego o innowacyjne usługi przeznaczone dla służb porządkowych i ratunkowych.


GUGiK chce udoskonalić Uniwersalny Moduł Mapowy z funduszy unijnych <br />
fot. materiały GUGiK
fot. materiały GUGiK

Przypomnijmy, że UMM jest rozwiązaniem wdrożonym na zlecenie GUGiK przez firmę Intergraph Polska, które umożliwia korzystanie z danych PZGiK przez zewnętrzne instytucje publiczne, w szczególności służby ratunkowe i porządkowe. Szykowany przez Urząd projekt o pełnej nazwie „Udostępnienie innowacyjnych usług i danych IIP w ramach poprawy bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia ludzkiego poprzez efektywne wykorzystywanie przez służby ratunkowe Uniwersalnego Modułu Mapowego (UMM)” ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby użytkowników w zakresie dostępu do aktualnych danych PZGiK. Chodzi tu nie tylko o obecnych użytkowników UMM (w tym policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe, centra powiadamiania ratunkowego czy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego), ale także o kolejne podmioty zainteresowane wykorzystaniem tego narzędzia. Wśród nich są: Ministerstwo Zdrowia, Krajowa Administracja Skarbowa czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W ramach projektu realizowane będzie poszerzenie funkcjonalności udostępnionych wcześniej e-usług w zakresie m.in.: zarządzania i analiz dla systemów wspomagania dowodzenia i decyzji, harmonizacji zbiorów danych, zarządzania metadanymi, walidacji, edytowania metadanych, usługi API czy hostingu węzłów IIP. „Problem, jaki chcemy rozwiązać, to ułatwienie wykorzystania oraz poszerzenie zakresu i dostępności do danych IIP w odniesieniu do nowych, zidentyfikowanych potrzeb i konieczności zwiększenia wydajności dla nowych usług bezpośrednio wpływających na wykorzystanie danych z planowanego wspólnego środowiska kompetencyjno-analitycznego dla zarządzania, bezpieczeństwa, ratowania zdrowia i życia obywateli” – napisano w dokumentacji projektu.

Projekt będzie obejmował w szczególności:
• zwiększenie dostępności usług oraz zbiorów dla podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo, ochronę środowiska, naukę, szkolnictwo, kulturę, ochronę zdrowia oraz administracji, m.in. poprzez zapewnienie dedykowanych, zintegrowanych i uzgodnionych aplikacji, modułów mapowych oraz rozwiązań na urządzenia mobilne;
• zwiększenie jakości i interoperacyjności usług publicznych poprzez doskonalenie funkcjonowania wypracowanych rozwiązań, standardów, wytycznych, dobrych praktyk, umożliwiających współdziałanie systemów informatycznych państwa i zapewniających ponowne użycie danych przestrzennych;
• dostosowanie i utrzymanie IIP celem zapewnienia dostępu do danych i usług w czasie rzeczywistym poprzez udostępnienie usług chmury obliczeniowej;
• wspieranie wykorzystania interoperacyjnych zasobów IIP opartych na standardach uznawanych w skali światowej celem obniżenia ryzyka i kosztów tworzenia nowych technologii.

Koszt projektu szacowany jest na 40 mln zł i miałby być współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia to marzec 2019 r. – luty 2022 r.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS