Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-07| Teledetekcja

Oto pierwsze zdjęcie z polskiego satelity

Wystrzelony 3 grudnia satelita PW-Sat2 przesłał swoje pierwsze zobrazowanie. Przejdzie ono do historii jako pierwsze polskie zdjęcie satelitarne – podkreślają przedstawiciele misji z Politechniki Warszawskiej.


Oto pierwsze zdjęcie z polskiego satelity <br />
Pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez satelitę PW-Sat2 5 grudnia 2018 ok. 10:40 UTC nad Europą (CC-BY-SA 4.0)
Pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez satelitę PW-Sat2 5 grudnia 2018 ok. 10:40 UTC nad Europą (CC-BY-SA 4.0)

Zostało ono wykonane drugiego dnia misji (5 grudnia), gdy ten studencki aparat pojawił się w polu widzenia stacji naziemnej w Warszawie. Jak zastrzegają studenci z PW, nie jest to pierwsza polska fotografia Ziemi zrobiona z orbity, bo taką, ręcznym aparatem, wykonał kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.

Pierwsze zdjęcie z PW-Sat2 zostało przesłane w dwóch rozdzielczościach (160 × 128 pikseli oraz 320 × 240 pikseli). Następnego dnia, podczas kolejnych sesji komunikacyjnych, udało się pobrać to samo zdjęcie w rozdzielczości 640 × 480 pikseli, czyli najwyższej, jaką oferują kamery PW-Sat2. Ze względu na ograniczenia mocy satelity oraz przepustowości łącza radiowego przesłanie zdjęcia nawet w tak niskiej jak na ziemskie warunki jakości wymaga kilku kontaktów ze stacją naziemną, które trwają maksymalnie ok. 10 min. Takich przelotów nad Polską satelita wykonuje do sześciu dziennie i z każdym połączeniem odbierany był kolejny fragment tego historycznego zdjęcia.

Choć jakość tego obrazu nie oszałamia, podkreślmy, że nie to było celem misji. Głównym zadaniem postawionym przez PW-Sat2 jest przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego jako technologii przydatnej pod kątem walki z problemem kosmicznych śmieci. Otwarcie żagla planowane jest na około 40 dni po starcie.

Prace projektowe nad satelitą i samym żaglem rozpoczęły się w 2013 r. Powstał on dzięki współpracy studentów PW z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, OMAX Polska, EC Test Systems i z firmą Astronika

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS