wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-12-07| Teledetekcja

Oto pierwsze zdjęcie z polskiego satelity

Wystrzelony 3 grudnia satelita PW-Sat2 przesłał swoje pierwsze zobrazowanie. Przejdzie ono do historii jako pierwsze polskie zdjęcie satelitarne – podkreślają przedstawiciele misji z Politechniki Warszawskiej.


Oto pierwsze zdjęcie z polskiego satelity <br />
Pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez satelitę PW-Sat2 5 grudnia 2018 ok. 10:40 UTC nad Europą (CC-BY-SA 4.0)
Pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez satelitę PW-Sat2 5 grudnia 2018 ok. 10:40 UTC nad Europą (CC-BY-SA 4.0)

Zostało ono wykonane drugiego dnia misji (5 grudnia), gdy ten studencki aparat pojawił się w polu widzenia stacji naziemnej w Warszawie. Jak zastrzegają studenci z PW, nie jest to pierwsza polska fotografia Ziemi zrobiona z orbity, bo taką, ręcznym aparatem, wykonał kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.

Pierwsze zdjęcie z PW-Sat2 zostało przesłane w dwóch rozdzielczościach (160 × 128 pikseli oraz 320 × 240 pikseli). Następnego dnia, podczas kolejnych sesji komunikacyjnych, udało się pobrać to samo zdjęcie w rozdzielczości 640 × 480 pikseli, czyli najwyższej, jaką oferują kamery PW-Sat2. Ze względu na ograniczenia mocy satelity oraz przepustowości łącza radiowego przesłanie zdjęcia nawet w tak niskiej jak na ziemskie warunki jakości wymaga kilku kontaktów ze stacją naziemną, które trwają maksymalnie ok. 10 min. Takich przelotów nad Polską satelita wykonuje do sześciu dziennie i z każdym połączeniem odbierany był kolejny fragment tego historycznego zdjęcia.

Choć jakość tego obrazu nie oszałamia, podkreślmy, że nie to było celem misji. Głównym zadaniem postawionym przez PW-Sat2 jest przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego jako technologii przydatnej pod kątem walki z problemem kosmicznych śmieci. Otwarcie żagla planowane jest na około 40 dni po starcie.

Prace projektowe nad satelitą i samym żaglem rozpoczęły się w 2013 r. Powstał on dzięki współpracy studentów PW z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, OMAX Polska, EC Test Systems i z firmą Astronika

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mikołaju...nie płaska? A gdzie widzisz wypukłości na tym zdjęciu?

. A jednak! Nie jest płaska! Mapa zasadnicza do kosza!

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt