Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-07| Geodezja, Mapy, Prawo, Imprezy, Kataster

Konferencja katastralna: Prawo i cała reszta

Wczoraj (6 grudnia) na Wydziale Geodezji i Kartografii PW odbyła się III Konferencja Naukowa z cyklu „Współczesne trendy w katastrze i gospodarce nieruchomościami”. Kwestie prawne, techniczne, dotyczące obszarów wiejskich – podobnie jak w ubiegłych latach zakres poruszanych tematów był bardzo szeroki.


Konferencja katastralna: Prawo i cała reszta <br />
Przemawia dr hab. Katarzyna Sobolewska-Mikulska (PW), przewodnicząca komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji
Przemawia dr hab. Katarzyna Sobolewska-Mikulska (PW), przewodnicząca komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji

Na konferencji o współczesnych trendach nie mogło zabraknąć gorącego tematu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, która weszła w życie na początku października. Dr Anna Trembecka z AGH w Krakowie przedstawiła wyniki badań, których celem była analiza problemów powodowanych przez te nowe przepisy. – Część podmiotów, np. spółdzielni, ma wyodrębnione działki według granic budynków, więc przekształceniu ulegnie tylko grunt pod budynkiem. Natomiast tereny otaczające, tereny zieleni pozostaną dalej w użytkowaniu wieczystym – tłumaczyła. Inne problemy wiążą się z opłatami przekształceniowymi. Na razie nie wiadomo, czy będą one obciążone VAT-em, a także, jaki mają charakter – cywilno-prawny czy publiczno-prawny – a od tego uzależniony jest tryb windykacji. Podobnych niejasności jest więcej i zdaniem dr Anny Trembeckiej przepisy ustawy w wielu obszarach wymagają doprecyzowania. Rządzący również muszą zdawać sobie z tego sprawę, bo pierwszy projekt zmiany ustawy jest już procedowany.

O mankamentach obowiązujących regulacji mówiła też dr hab. Małgorzata Buśko (AGH w Krakowie). – Aby baza danych katastru nieruchomości mogła spełnić rolę bazy referencyjnej dla innych rejestrów publicznych w zakresie budynków, należy zmienić sposób definiowania konturu budynku, ponieważ aktualne brzmienie tych definicji nie oddaje stanu faktycznego, jaki budynek przyjmuje w terenie – podkreślała. Dr Buśko zaproponowała także nowe brzmienie definicji, które, jej zdaniem, pozwoli jednoznacznie określić kontur każdego rodzaju budynku.
Do zmian przepisów regulujących wznawianie znaków granicznych i wyznaczanie punktów granicznych przekonywał z kolei dr Józef Maślanka (AGH w Krakowie). – Obecne zapisy są niejednoznaczne, niespójne, nie odpowiadają też dzisiejszym potrzebom, a ich stosowanie w postaci różnych interpretacji powoduje stopniową utratę wiarygodności danych ewidencyjnych – zaznaczył. On także przedstawił propozycję nowych zapisów w prawie.

Na konferencji mówiono nie tylko o prawie i w kilku referatach poruszono kwestie techniczne. Dr Tomasz Budzyński (PW) oraz Sebastian Janicki (Nieruchomości MSW) przedstawili wybrane funkcje systemu IAN (Interaktywna Administracja Nieruchomości) – narzędzia wspierającego zarządzanie nieruchomościami wielolokatorowymi. System składa się z modułów wspomagających zarządców w inwentaryzacji nieruchomości i majątku, inwentaryzacji umów, uchwał i zapytań czy nadzorze nad licznikami i ich odczytami.
O portalu mapowym RCiWN mówił natomiast dr Łukasz Halik. Stworzony przez niego serwis udostępnia jednorodne informacje dotyczące Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości w skali całego kraju. Prezentowane są w nim m.in. podstawowe dane z Głównego Urzędu Statystycznego oraz parametry systemów teleinfomatycznych, w których prowadzony jest rejestr.

Uczestnicy konferencji mogli ponadto wysłuchać referatów o AVM (modelach automatycznej wyceny), problemach w gospodarowaniu nieruchomościami przez KOWR czy roli użytków gruntowych jako kluczowych danych katastralnych w gospodarce nieruchomościami, a także – w przerwach między kolejnymi sesjami – obejrzeć kilkanaście posterów.

Konferencja została zorganizowana przez Zakład Katastru i Gospodarki Nieruchomościami PW oraz Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali książkę Bogdana Grzechnika pt. „Przepis na geodezję przyjazną gospodarce” ufundowaną przez autora i Wydawnictwo GEODETA.

Referaty wygłoszone na konferencji

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS