wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mobilne skanowanie na Motławie
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-12-07| Geodezja, Mapy, Prawo, Imprezy, Kataster

Konferencja katastralna: Prawo i cała reszta

Wczoraj (6 grudnia) na Wydziale Geodezji i Kartografii PW odbyła się III Konferencja Naukowa z cyklu „Współczesne trendy w katastrze i gospodarce nieruchomościami”. Kwestie prawne, techniczne, dotyczące obszarów wiejskich – podobnie jak w ubiegłych latach zakres poruszanych tematów był bardzo szeroki.


Konferencja katastralna: Prawo i cała reszta <br />
Przemawia dr hab. Katarzyna Sobolewska-Mikulska (PW), przewodnicząca komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji
Przemawia dr hab. Katarzyna Sobolewska-Mikulska (PW), przewodnicząca komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji

Na konferencji o współczesnych trendach nie mogło zabraknąć gorącego tematu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, która weszła w życie na początku października. Dr Anna Trembecka z AGH w Krakowie przedstawiła wyniki badań, których celem była analiza problemów powodowanych przez te nowe przepisy. – Część podmiotów, np. spółdzielni, ma wyodrębnione działki według granic budynków, więc przekształceniu ulegnie tylko grunt pod budynkiem. Natomiast tereny otaczające, tereny zieleni pozostaną dalej w użytkowaniu wieczystym – tłumaczyła. Inne problemy wiążą się z opłatami przekształceniowymi. Na razie nie wiadomo, czy będą one obciążone VAT-em, a także, jaki mają charakter – cywilno-prawny czy publiczno-prawny – a od tego uzależniony jest tryb windykacji. Podobnych niejasności jest więcej i zdaniem dr Anny Trembeckiej przepisy ustawy w wielu obszarach wymagają doprecyzowania. Rządzący również muszą zdawać sobie z tego sprawę, bo pierwszy projekt zmiany ustawy jest już procedowany.

O mankamentach obowiązujących regulacji mówiła też dr hab. Małgorzata Buśko (AGH w Krakowie). – Aby baza danych katastru nieruchomości mogła spełnić rolę bazy referencyjnej dla innych rejestrów publicznych w zakresie budynków, należy zmienić sposób definiowania konturu budynku, ponieważ aktualne brzmienie tych definicji nie oddaje stanu faktycznego, jaki budynek przyjmuje w terenie – podkreślała. Dr Buśko zaproponowała także nowe brzmienie definicji, które, jej zdaniem, pozwoli jednoznacznie określić kontur każdego rodzaju budynku.
Do zmian przepisów regulujących wznawianie znaków granicznych i wyznaczanie punktów granicznych przekonywał z kolei dr Józef Maślanka (AGH w Krakowie). – Obecne zapisy są niejednoznaczne, niespójne, nie odpowiadają też dzisiejszym potrzebom, a ich stosowanie w postaci różnych interpretacji powoduje stopniową utratę wiarygodności danych ewidencyjnych – zaznaczył. On także przedstawił propozycję nowych zapisów w prawie.

Na konferencji mówiono nie tylko o prawie i w kilku referatach poruszono kwestie techniczne. Dr Tomasz Budzyński (PW) oraz Sebastian Janicki (Nieruchomości MSW) przedstawili wybrane funkcje systemu IAN (Interaktywna Administracja Nieruchomości) – narzędzia wspierającego zarządzanie nieruchomościami wielolokatorowymi. System składa się z modułów wspomagających zarządców w inwentaryzacji nieruchomości i majątku, inwentaryzacji umów, uchwał i zapytań czy nadzorze nad licznikami i ich odczytami.
O portalu mapowym RCiWN mówił natomiast dr Łukasz Halik. Stworzony przez niego serwis udostępnia jednorodne informacje dotyczące Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości w skali całego kraju. Prezentowane są w nim m.in. podstawowe dane z Głównego Urzędu Statystycznego oraz parametry systemów teleinfomatycznych, w których prowadzony jest rejestr.

Uczestnicy konferencji mogli ponadto wysłuchać referatów o AVM (modelach automatycznej wyceny), problemach w gospodarowaniu nieruchomościami przez KOWR czy roli użytków gruntowych jako kluczowych danych katastralnych w gospodarce nieruchomościami, a także – w przerwach między kolejnymi sesjami – obejrzeć kilkanaście posterów.

Konferencja została zorganizowana przez Zakład Katastru i Gospodarki Nieruchomościami PW oraz Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali książkę Bogdana Grzechnika pt. „Przepis na geodezję przyjazną gospodarce” ufundowaną przez autora i Wydawnictwo GEODETA.

Referaty wygłoszone na konferencji

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tu są prezentacje z Konferencji https://www.zk.gik.pw.edu.pl/zkign/KONFERENCJA-KiG N-06.-12.-2018-r/MATERIALY-POKONFERENCYJNE

Budynek Mnie natomiast interesuje propozycja nowej definicji konturu budynku oraz wyznaczanie i wznowienie punktów granicznych.Czy mógłby ktoś z uczestników zacytować w/w propozycje.

Nie znam bezpośrednio treści referatów, dlatego proszę nie traktować mojego komentarza jako dotyczącego wprost konferencji. Mogę się odnieść jedynie do tego co przeczytałem powyżej. W tym co przeczytałem nie ma odniesienia się do najistotniejszego problemu jaki mamy z obecną ewidencją gruntów (bo o katastrze z całą pewnością nie możemy mówić). A mianowicie do systemowego braku wiarygodności tejże ewidencji w obszarze ochrony prawa własności do nieruchomości. I nie piszę tu o rzeczywistej wiarygodności, bo ta jest jest rzeczą wtórną, chociaż w praktyce najważniejszą. Ale piszę o tym, że nawet propozycje zmian które są tu i ówdzie przedstawiane, pomijają ten aspekt, skupiając się na dokładnościowych czy "bazodanowych" parametrach ewidencyjnej bazy danych. Jeśli czytam np. że przebieg granic nie może być sprzeczny z tytułami prawnymi do nieruchomości to zastanawiam się jakie jest rozumienie istoty granicy. Przecież podstawą powinno być stwierdzenie, że przebieg granic wynika z tych tytułów. Cała reszta to już tylko szczegóły.

Errata do AVM AVM (modelach automatycznej wymiany) - nie wymiany tylko "wyceny"

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt