wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-12-06| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Software

Model 3D i VR wsparciem dla zrównoważonej turystyki

Ratusz w Helsinkach kończy pracę nad platformą informatyczną, która pozwoli podziwiać model 3D miasta w wirtualnej rzeczywistości. Urzędnicy liczą, że w ten sposób w przyszłym roku stolicę Finlandii zwiedzi nawet milion turystów.


Model 3D i VR wsparciem dla zrównoważonej turystyki

Efekty pracy nad platformą VR-Helsinki zostały zaprezentowane w tym tygodniu podczas Slush – jednej z najpopularniejszych światowych konferencji poświęconych start-upom. Rozwiązanie to zostało przygotowane przez Urząd Miasta Helsinki we współpracy z firmą ZOAN. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko uczynienie ze stolicy Finlandii światowego lidera w zakresie rozwiązań wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR), ale także przyczynienie się do rozwoju tzw. turystyki zrównoważonej.

– Konsumenci są coraz bardziej świadomi zmian klimatycznych i aby im zapobiegać, gotowi są podejmować odpowiedzialne działania, także w swoich podróżach. Wirtualna turystyka wpisuje się w cele, jakie postawiły przed sobą Helsinki, tj. bycie pionierem w zakresie zrównoważonej turystyki oraz wzmacnianie wizerunku miasta będącego liderem wdrażania cyfrowych innowacji – mówi Laura Aalto, prezes Helsinki Marketing.

By zwiedzić stolicę Finlandii, wystarczy, że użytkownik VR-Helsinki założy okulary VR. W ten sposób przy akompaniamencie muzyki oraz w scenerii różnych pór roku będzie mógł podziwiać chociażby Plac Senacki, dom słynnego architekta Alvara Aalto czy rekreacyjną wyspę Lonna.

Przedstawiciele projektu podkreślają, że choć do dyspozycji turystów jest już wiele aplikacji pozwalających zwiedzać miasto w technologii VR, to VR-Helsinki zaoferuje znaczenie szersze możliwości. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że zazwyczaj tego typu produkty bazują na zdjęciach lub filmach panoramicznych, tymczasem fińskie rozwiązanie wykorzystuje model 3D miasta. Pozwala to całkowicie swobodnie poruszać się po mieście, a także wzbogacać oprogramowanie o różnorodne ciekawe funkcje. Jako przykład prezes ZOAN Miikka Rosendahl podaje wyświetlanie modelu miasta z początku XX wieku czy możliwość dokonania zakupów w helsińskich wirtualnych sklepach.

Aplikacja VR-Helsinki ma zostać oficjalnie udostępniona w przyszłym roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Trochę to głupiutkie. Przynajmniej się nie zmarznie jak ostatnio. Jeszcze tylko technologia rozpylania smrodu średniowiecznych Helsinek i wirtualny rynsztok płynący pod fotelem fascynata technologii VR...

wirtualny bełkot zrównoważonego rozwoju. czy wirtualne domy publiczne też są prZewidziane? wielu świadomych wirtualnie turystów chętnie by skorzystało...

a może idąc za myślą Elona, już jesteśmy wirtualnymi turystami. Normalnie matrix.

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt