wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
GEODETA testuje: ContextCapture
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-12-05| Geodezja

Południk 18 st. E dzieli już płytę bydgoskiego rynku

Rozpoczęły się prace związane z wyeksponowaniem na Starym Rynku w Bydgoszczy przebiegu południka 18 stopni długości wschodniej. O geograficznej ciekawostce przypominać będzie podświetlany ledowy pas umieszczony w kamiennej posadzce oraz zegar pokazujący bydgoski czas.


Południk 18 st. E dzieli już płytę bydgoskiego rynku

Z początkiem bieżącego tygodnia budowlańcy w ułożonej już nawierzchni wycięli wyznaczoną geodezyjnie szczelinę. Zamontowany zostanie w niej ledowy pas z ponad 40 punktami świetlnymi, który zabezpieczy mosiężna oprawa. Będzie on zlicowany z nawierzchnią kamiennych płyt. Szczególnie efektownie cała konstrukcja prezentować będzie się po zmroku.

Pas zakończony będzie z jednej strony tzw. „zegarem bydgoskim” znajdującym się w północno-zachodniej części rynku. Będzie to konstrukcja w formie niewielkiego słupka o wysokości około 1,2 m. W jego górnej części znajdzie się kaseta na elektroniczny zegar. Będzie on pokazywał czas bydgoski. Czyli godzinę wynikającą bezpośrednio z pozycji Słońca na niebie na szerokości geograficznej Bydgoszczy.

Prace te są realizowane w ramach wartej ponad 14 mln zł rewitalizacji Starego Rynku.

Źródło: Bydgoszcz.pl


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt