wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-12-05| Geodezja

Południk 18 st. E dzieli już płytę bydgoskiego rynku

Rozpoczęły się prace związane z wyeksponowaniem na Starym Rynku w Bydgoszczy przebiegu południka 18 stopni długości wschodniej. O geograficznej ciekawostce przypominać będzie podświetlany ledowy pas umieszczony w kamiennej posadzce oraz zegar pokazujący bydgoski czas.


Południk 18 st. E dzieli już płytę bydgoskiego rynku

Z początkiem bieżącego tygodnia budowlańcy w ułożonej już nawierzchni wycięli wyznaczoną geodezyjnie szczelinę. Zamontowany zostanie w niej ledowy pas z ponad 40 punktami świetlnymi, który zabezpieczy mosiężna oprawa. Będzie on zlicowany z nawierzchnią kamiennych płyt. Szczególnie efektownie cała konstrukcja prezentować będzie się po zmroku.

Pas zakończony będzie z jednej strony tzw. „zegarem bydgoskim” znajdującym się w północno-zachodniej części rynku. Będzie to konstrukcja w formie niewielkiego słupka o wysokości około 1,2 m. W jego górnej części znajdzie się kaseta na elektroniczny zegar. Będzie on pokazywał czas bydgoski. Czyli godzinę wynikającą bezpośrednio z pozycji Słońca na niebie na szerokości geograficznej Bydgoszczy.

Prace te są realizowane w ramach wartej ponad 14 mln zł rewitalizacji Starego Rynku.

Źródło: Bydgoszcz.pl


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt