|2018-12-04|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Nowelizacja megaustawy telekomunikacyjnej: drobne zmiany w Pgik
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało do konsultacji projekt ustawy, który ma przyspieszyć budowę w naszym kraju sieci komórkowych V generacji (5G). Przewiduje on m.in. zmiany w zakresie prowadzenia narad koordynacyjnych oraz inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej.
Narady koordynacyjne bardziej cyfrowe
Jeśli chodzi o zmiany w Pgik, projekt zakłada, że podstawową formą prowadzenia narad koordynacyjnych będzie forma elektroniczna. W przypadku konieczności pozostawienia klasycznej formy jako dodatkowa forma uczestnictwa zostaje zapewniona możliwość udziału z wykorzystaniem narzędzi komunikacji na odległość.
Według MC wprowadzane rozwiązanie znacznie zwiększy elastyczność prowadzenia narad oraz wprowadzi jasną podstawę prawną umożliwiającą starostom organizację narad w formie mieszanej. Dla gestorów sieci ogólnopolskich osobisty udział w naradach organizowanych w różnych częściach kraju stanowi bardzo kosztowne i czasochłonne obciążenie. W praktyce może to powodować ograniczenie efektów prowadzonych narad, a tym samym niewłaściwe projektowanie nowych sieci, a także uszkodzenia sieci w trakcie prac w terenie. Jednocześnie, mając świadomość istniejących wciąż ograniczeń w zakresie cyfryzacji geodezji, starosta mógłby odmówić takiej formuły organizacji narady – uzasadnia zmiany resort cyfryzacji.
Dodatkowo projekt zakłada wprowadzenie obowiązku wydania protokołu narady koordynacyjnej, także na wniosek podmiotu, który nie został zawiadomiony o naradzie. Udostępnienie powinno następować w szczególności w formie elektronicznej. Aktualne rozwiązanie może być ograniczające w sytuacjach, w których zawiadomienie nie zostało dokonane w pełni prawidłowo – twierdzi MC. Projekt doprecyzowuje ponadto termin, w jakim wnioskodawca może wnieść o przeprowadzenie dodatkowej narady koordynacyjnej (będzie to 7 dni).
Inwentaryzacja na nowych zasadach
Projekt zakłada także wprowadzenie stałej, całorocznej inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych. Obecnie jest ona realizowana raz w roku, w terminie do 31 marca roku następnego, a jej wyniki trafiają do prowadzonego przez UKE Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS). Po zmianie dane z inwentaryzacji mają być przekazywane najpóźniej w terminie 60 dni od dnia wybudowania infrastruktury oraz rozpoczęcia lub zakończenia świadczenia usług w danej lokalizacji. Celem jest umożliwienie posiadania przez prezesa UKE zawsze aktualnych informacji o stanie pokrycia kraju infrastrukturą telekomunikacyjną.
Jednocześnie od 2021 roku zakres danych podlegających inwentaryzacji rozszerzy się o przebiegi stacjonarnych publicznych sieci telekomunikacyjnych zapewniających lub umożliwiających zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu.
W projekcie nowelizacji zrezygnowano ponadto z nałożonego na prezesa UKE obowiązku przekazywania informacji z inwentaryzacji w formie wypisów i wyrysów. Jak wyjaśnia resort cyfryzacji, uprawnienie do żądania informacji z SIIS i korelujący z nim obowiązek prezesa UKE powinien być sformułowany w sposób bardziej ogólny, tak aby zapewniał większą swobodę co do sposobu zapewnienia tych informacji zarówno organowi, jak i podmiotowi zainteresowanemu.
Nowelizacja ma także na celu poszerzenie dostępu do informacji o infrastrukturze technicznej, innej niż objęta inwentaryzacją prezesa UKE, oraz o kanałach technologicznych, a także o planach inwestycyjnych dotyczących tej infrastruktury lub kanałów, które są następnie publikowane na stronie internetowej Punktu informacyjnego do spraw telekomunikacji (PIT).
Obecnie, źródłem informacji PIT o istniejącej infrastrukturze technicznej są co do zasady zasoby geodezyjne i kartograficzne, zaś o kanałach technologicznych – właściwi zarządcy dróg. Dodatkowe informacje o istniejącej infrastrukturze technicznej, nieujawnione w zasobach geodezyjnych, oraz o dotyczących jej planach inwestycyjnych mogły być do tej pory przekazywane na zasadach dobrowolności lub na wezwanie prezesa UKE. Takie rozwiązanie okazało się jednak nie spełniać założeń budowy bazy informacyjnej PIT w sposób możliwie najbardziej kompletny, w związku z czym proponuje się wprowadzenie obowiązku przekazywania posiadanych przez operatorów sieci informacji o infrastrukturze technicznej i kanałach technologicznych, w tym o dotyczących ich planach inwestycyjnych.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw
JK
|