Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-12-04| Geodezja, GIS, Instytucje, Imprezy, Kataster

Europejscy eksperci o wykorzystaniu danych INSPIRE

Pod hasÅ‚em „Wykorzystanie danych INSPIRE: ostatnie doÅ›wiadczenia oraz scenariusze na przyszÅ‚ość” odbyÅ‚y siÄ™ w Warszawie (27-28 listopada) miÄ™dzynarodowe techniczne warsztaty dla użytkowników europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej. Ich gospodarzem byÅ‚ Główny UrzÄ…d Geodezji i Kartografii.


Europejscy eksperci o wykorzystaniu danych INSPIRE

W spotkaniu wziÄ™li udziaÅ‚ przedstawiciele urzÄ™dów zrzeszonych w Eurogeographics – organizacji skupiajÄ…cej agencje kartograficzne i katastralne krajów europejskich (w tym GUGiK), przedstawiciele Eurostatu (Europejskiego UrzÄ™du Statystycznego), EuroSDR oraz Å›rodowisko naukowe. Omówiono konkretne przypadki użycia danych INSPIRE oraz możliwoÅ›ci ponownego wykorzystywania tych danych, które zostaÅ‚y lub zostanÄ… opublikowane w europejskiej infrastrukturze danych przestrzennych.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z możliwościami wykorzystania danych zaprezentowanymi przez przedstawiciela z Eurostatu oraz kierunkami przyszłej realizacji integracji i aktualizacji danych i usług INSPIRE z danymi statystycznymi oraz w programie Copernicus. Julien Gaffuri (Eurostat/GISCO) przedstawił potrzeby na paneuropejskie zbiory danych uwzględniające:
• zakres tematyczny,
• zakres geograficzny,
• porównywalność pomiÄ™dzy krajami,
• rozdzielczość – poziom szczegółowoÅ›ci,
• terminowość i czÄ™stotliwość aktualizacji tych danych,
• dostÄ™p, licencjonowanie i zrównoważony rozwój.

Podczas spotkania przedyskutowano także stan dotychczasowych prac w zakresie aktualizacji i integracji baz danych przestrzennych od strony zarówno technicznej, jak i organizacyjnej w ramach projektu miÄ™dzynarodowego „Open European Location Services”, którego celem jest wdrożenie Europejskich UsÅ‚ug Lokalizacyjnych. DziaÅ‚ania i zadania w ramach projektu „Open ELS” majÄ… na celu zapewnienie centralnego punktu dostÄ™pu dla miÄ™dzynarodowego grona użytkowników do otwartych, zharmonizowanych, paneuropejskich, urzÄ™dowych danych przestrzennych oraz zwiÄ…zanych z nimi e-usÅ‚ug.

Marcin GrudzieÅ„ z GUGiK omówiÅ‚ dziaÅ‚ania UrzÄ™du w zakresie INSPIRE oraz praktyczne wykorzystanie danych INSPIRE przez uczestników warsztatów polsko-czeskich, podczas których zostaÅ‚y wykorzystane dane transgraniczne (TN, BU, AU) i aplikacje utworzone podczas projektu „European Location Framework”.

Wykorzystanie zbiorów danych INSPIRE dla planowania w krajowym transporcie, a także wykorzystanie INSPIRE GML jako formatu wymiany danych w obrocie nieruchomości było tematem wystąpienia przedstawiciela Hiszpanii. Doświadczenia z planowania w obszarze Morza Bałtyckiego zaprezentowała przedstawicielka Finlandii, która podkreśliła, że planiści potrzebują danych z sąsiednich krajów dla prowadzenia analiz w zakresie lokalizacji morskich obszarów chronionych, lokalizacji turbin wiatrowych (zapobieganie blokowania pasa statku).

Sposób udostępniania danych oraz wykorzystanie krajowego geoportalu omówił z kolei reprezentant agencji geodezyjnej i kartograficznej Republiki Czeskiej. Co ciekawe, liczba zapytań do geoportalu o zharmonizowaną usługę dla tematu działek katastralnych wynosi tam prawie 10 milionów rocznie, co stanowi prawdopodobnie 1% ogólnej usługi krajowej.
O tym, że wspólny schemat INSPIRE upraszcza transgraniczne wykorzystanie i harmonizacjÄ™ danych krajowych, przekonywaÅ‚a reprezentantka Szwajcarii w wystÄ…pieniu nt. wykorzystania danych transgranicznych na przykÅ‚adzie współpracy szwajcarsko-francuskiej (inicjatywa „Grand Génève”).

Przedstawiciele poszczególnych instytucji prezentowali techniczne aspekty realizacji usÅ‚ug INSPIRE, zostaÅ‚ przedstawiony prototyp nowej architektury IT z projektu „Open ELS” oraz usÅ‚ugi kaskadowe i aplikacje IT zorientowane na użytkownika w odniesieniu do warstw tematycznych z zaÅ‚Ä…cznika II i III INSPIRE. Można byÅ‚o poznać możliwoÅ›ci wykorzystania danych i usÅ‚ug INSPIRE dla celów Å›rodowiskowych, usÅ‚ugi geokodowania („gazetter”), nawigacji, gier (Ecocraft) oraz w różnych kontekstach europejskich (projekty europejskie).

Na zakończenie spotkania przyjęto wiele rekomendacji, które mają na celu zwiększenie wykorzystania e-usług wytworzonych podczas wdrażania INSPIRE. Przykłady i statystyki obrazujące sposób wykorzystania danych i e-usług pokazują, że chociaż uznaje się, że wdrożenie e-usług zgodnych z INSPIRE ma pozytywny wpływ na rozwój europejskiej infrastruktury danych przestrzennych i przyniosło znaczące postępy w zakresie dostępności danych, to ciągle jest zbyt mało użytkowników tych usług z uwagi na złożoność i zbyt małą popularyzację.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama