wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-12-04| Geodezja, GIS, Mapy, Software, Kataster

Geobid prezentuje mobilną aplikację Geoportal 2

Z Google Play można już pobrać mobilną aplikację Geoportal 2 przygotowaną przez śląską firmę Geobid. Sprawdziliśmy, co ciekawego oferuje.


Geobid prezentuje mobilną aplikację Geoportal 2

Program jest bezpłatny, a plik instalacyjny zajmuje raptem 1,7 MB, co z pewnością docenią właściciele urządzeń z przepełnioną pamięcią. Dla porównania – rozwijany na zlecenie GUGiK-u Geoportal Mobile zajmuje ponad 30 MB). O ile jednak Geoportal Mobile można nazwać aplikacją mapową, tak produkt Geobidu jest raczej katalogiem linków.

Po jego otwarciu oczom użytkownika ukaże się lista 130 samorządów, w których działają serwisy mapowe działające w technologii tej firmy. Po jej rozwinięciu możemy przejść do danego geoportalu – zarówno do jego strony głównej, jak i do portalu dla wykonawców geodezyjnych bądź bezpośrednio do cyfrowych map. Samorząd możemy znaleźć również z poziomu konturowej mapy kraju. Przydatnym narzędziem jest wyszukiwanie geoportalu dla aktualnej lokalizacji użytkownika.

Serwis mapowy wyświetlany w oknie aplikacji Geoportal 2 oferuje dokładnie te same możliwości, co w mobilnej przeglądarce internetowej (możemy więc: włączać i wyłączać warstwy, dodawać WMS-y, wyświetlać naszą lokalizację, mierzyć odległości i powierzchnie, wyszukiwać działki i adresy, zgłaszać uwagi czy identyfikować obiekty). Jedyna różnica polega na tym, że na ekranie nie widać górnej belki przeglądarki oraz paska powiadomień. Więcej miejsca zajmuje zatem mapa, co jest zmianą pozornie niewielką, ale cenną dla użytkownika smartfona.

Aplikacja Geoportal 2 z pewnością zaciekawi wielu wykonawców prac geodezyjnych, tym bardziej że coraz częściej korzystają oni z rejestratorów wyposażonych w Androida. Szkoda tylko, że przy okazji premiery tego programu firma Geobid nie wprowadziła również wersji geoportali dostosowanych do ekranów urządzeń mobilnych. Niewielkie napisy oraz spora liczba małych przycisków niestety wyraźnie utrudniają korzystanie z tych serwisów przy użyciu smartfonów. A przykład, jak można rozwiązać ten problem, pokazała ostatnio firma Geo-System.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
niejako za Twoją namową zainstalowałem i u mnie to samo.:( Plus za to, że wreszcie powstało coś mobilnego. Ale nie działa poprawnie (zawieszanie)- raz, rozjechana kolorystyka (strona prowadząca do geoportalu vs geoportal KOSMOS) - dwa, brak odniesienia (albo nie znalazłam) w drugą strone (geoportal do strona z geoportalami) - trzy. W każdym razie coś drgnęło czekam od dawna na aplikacje do podglądania w terenie zaimportowanch danych w ewmapie. Podsumowując, czekam na więcej

ciekawe czy ktoś z poniższych komentatorów chociaż ściągnął tę aplikację. Ja ściągnąłem i dochodzę do wniosku, że powyższa recenzja jest i tak zbyt łagodna. Mimo że program jest teoretycznie prosty, to wiesza się niemiłosiernie. Jak już się coś publikuje, to można się wysilić, żeby to chociaż komuś było przydatne...

Do powiatowy W Mińsku Mazowieckim w starostwie pewnie pracujesz ????.

Niech się uczą To nie jest wcale jeden portal, jak już zaloguję się do jednego do starostwa to nie mogę przejść jednym przyciskiem do innego tylko muszę wpisać inny adres w przeglądarce, a korzystam właśnie z kilku sąsiednich powiatów gdzie jest geobid

Pan Waldemar nie ma udziałów w geoforum ? Jak czytam to co tu piszą to jakbym dziennik telewizyjny z prl oglądał.

wspominanie wspominanie o GS jest trochę nie na miejscu i stawia firmę Geobid w niekorzystnym świetle. Brak szacunku. Równie dobrze mogliście napisać że inne firmy mogłyby w ogóle nie istnieć bo wszystko najlepiej zrobiłaby firma GS?. ? Proponuje zatrudnić osobę do sprawdzania artykułów przed opublikowaniem.

eeech geoforum. Rzetelne dziennikarstwo...chodź wy nie traktujcie ludzi jak idiotów, proszę!

Po co ? I mimo że artykuł dotyczy Geobid wątek o Geo-System musiał się znaleźć również tutaj.

8 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt