|2018-12-03|
GIS, Mapy
O cenach nieruchomości w stołecznym geoportalu
Jakie były średnie ceny transakcyjne 1 metra kwadratowego lokali mieszkalnych na stołecznym rynku nieruchomości w 2017 r.? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w serwisie mapowym Urzędu m.st. Warszawy.
W module „Rejestr cen i wartości nieruchomości” (RCiWN) opublikowano niedawno dwie nowe warstwy mapowe dotyczące średnich cen transakcyjnych lokali mieszkalnych w ubiegłym roku. Jedna z nich dotyczy rynku pierwotnego, druga wtórnego.
Jak można było się spodziewać, najwyższe średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym – powyżej 15 tys. zł za m kw. – odnotowano w ścisłym centrum miasta. Najwięcej takich transakcji było w dzielnicy Śródmieście, ale także w przylegających do niej częściach Woli, Ochoty i Mokotowa. W takich cenach transakcje zdarzały się też lokalnie na Pradze Północ i Pradze Południe. Natomiast najniższe ceny – średnio poniżej 5 tys. za m kw. – osiągały lokale mieszkalne w dzielnicach zewnętrznych miasta, takich jak Białołęka, Wesoła, Wawer, ale też w Wilanowie, na Ursynowie czy Bielanach.
Na rynku wtórnym z kolei najwyższe ceny – przekraczające średnio 15 tys. zł za m kw. – osiągały lokale tylko w trzech stołecznych dzielnicach. Poza Śródmieściem były to Mokotów i Żoliborz. Natomiast najniższe ceny – również poniżej 5 tys. za m kw. – zdarzały się już tylko w prawobrzeżnej części stolicy, w takich dzielnicach, jak: Białołęka, Rembertów, Wesoła czy Wawer.
W module RCiWN można też sprawdzić rozkład cen transakcyjnych lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego i wtórnego na tle dzielnic Warszawy we wcześniejszych latach (od 2010 r.).
AW
|