Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-27| GNSS, Geodezja, Prawo, Instytucje

Czy korekty ASG-EUPOS to część IIP?

Czy powołując się na ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej, organ administracji publicznej może wnioskować o darmowe udostępnienie korekt RTK/RTN z systemu ASG-EUPOS? Nad tym zagadnieniem pochylił się Naczelny Sąd Administracyjny.


Czy korekty ASG-EUPOS to część IIP?

Spór wokół tej sprawy zaczął się jeszcze w 2015 roku, gdy Urząd m.st. Warszawy złożył do głównego geodety kraju wniosek „o nieodpłatne udostępnianie usług danych przestrzennych, prowadzonej w formie usługi teleinformatycznego systemu ASG-EUPOS umożliwiającego udostępnienie danych podstawowej osnowy geodezyjnej (usługi RNT oraz RTK)”. Stołeczny ratusz powołał się tu na zapis art. 14 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Wskazał jednocześnie, że dostęp do tych korekt jest mu niezbędny do wykonywania zadań publicznych.

GGK odmówił jednak bezpłatnego udostępnienia korekt, tłumacząc, że korzystanie z ASG-EUPOS jest płatne, a cennik został określony w załączniku do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Główny geodeta kraju stwierdził ponadto, że usługi systemu teleinformatycznego ASG-EUPOS nie są tożsame z usługami, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o IIP.

Tak sprawa trafiła do sądów administracyjnych – najpierw do wojewódzkiego, a później naczelnego. W obu przypadkach sędziowie nie zajęli się jednak meritum sprawy, a kwestiami proceduralnymi. WSA w Warszawie w wyroku z 11 marca 2016 r. (sygn. akt IV SA/Wa 3269/15) uznał, że GGK powinien był ustalić sporną opłatę nie w formie czynności, ale decyzji administracyjnej – powołał się przy tym na zapisy Pgik. Natomiast w ocenie GGK sąd administracyjny w ogóle nie powinien się zajmować tą sprawą, dlatego odwołał się od tego wyroku do NSA.

W postanowieniu z 25 września br. (sygn. akt I OSK 1610/16) NSA przyznał rację głównemu geodecie kraju, uchylając wyrok WSA oraz odrzucając skargę stołecznego ratusza.

Sędziowie uznali, że nie sposób zgodzić się z argumentacją niższej instancji. Powołując się na art. 28 i 29 Kodeksu postępowania administracyjnego, NSA podkreślił, że niewątpliwie stroną postępowania administracyjnego nie może być organ administracji publicznej. Co ważne, ta podstawowa zasada nie została zmieniona lub wyłączona w przepisach Pgik. Zdaniem NSA dotyczy to również zapisu art. 40f tej ustawy w brzmieniu: „W przypadku sporu dotyczącego zakresu udostępnianych materiałów zasobu lub wysokości należnej opłaty, właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wydaje decyzję administracyjną”.

„Z powołanego przepisu wynika tyle, że z punktu widzenia zakresu przedmiotowego ustalenie opłaty geodezyjnej jest sprawą administracyjną rozstrzyganą w formie decyzji administracyjnej, natomiast kto może być stroną tego postępowania, a tym samym do kogo może być adresowana decyzja, należy ustalać zgodnie ogólnymi zasadami, które w sprawach dotyczących opłat nie zostały ani wyłączone, ani zmienione” – czytamy w uzasadnieniu postanowienia NSA.

Orzeczenie jest prawomocne.

Na marginesie warto dodać, że szykowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nowelizacja Pgik przewiduje bezpłatne udostępnianie usług ASG-EUPOS, ale tylko w celach edukacyjnych, przez jednostki organizacyjne wchodzące w skład systemu oświaty oraz uczelnie wyższe.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS