Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-27| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Warszawa przyszłości w trzech wymiarach

By pokazać zalety płynące z wykorzystania modeli 3D zabudowy w planowaniu przestrzennym, lubelska firma GIS-Expert opracowała interesującą wizualizację, która pokazuje, jak centrum Warszawy może wyglądać w roku 2025.


Warszawa przyszłości w trzech wymiarach

Opracowanie wykonano w formie tzw. Story Map, korzystając z technologii firmy Esri. Na tle modelu 3D zabudowy współczesnej Warszawy (z teksturami dla ścisłego centrum oraz bez tekstur dla pozostałej części miasta) możemy zobaczyć uproszczone modele budynków planowanych do wzniesienia w najbliższej przyszłości. Naniesiono tu zarówno konstrukcje, które są już w trakcie budowy lub przebudowy, inwestycje, które otrzymały pozwolenie na budowę, a także koncepcje obiektów. Po kliknięciu w dany model, uzyskamy dodatkowe informacje o projekcie.

Jak wyjaśnia firma GIS-Expert, dotychczas powstało wiele wizji przyszłości tego miejsca, jednak były one prezentowane tylko za pomocą ręczne wykonanych makiet, statycznych grafik bądź animacji lub technicznych koncepcji urbanistycznych, które często są zrozumiałe jedynie dla specjalistów. Interaktywny model 3D ma tę przewagę nad makietą, że można go wykonać szybciej i taniej. Łatwiej także coś w nim zmienić, np. w toku konsultacji z inwestorami czy mieszkańcami. Jest również lepszy niż statyczne rendery i animacje wykonane w programach graficznych, które często pokazują daną inwestycję w tendencyjny sposób. W interaktywnym modelu 3D użytkownik sam decyduje, z jakiej perspektywy chce obejrzeć dany budynek i może przekonać się, czy wpisuje się w otoczenie. W ocenie autorów wizualizacji tego typu prezentacje mogą także pomóc w łagodzeniu konfliktów przestrzennych, które często wybuchają dopiero na etapie budowy.

Zobacz model

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS