Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-20| GIS, Imprezy

Jak świętowano GIS Day 2018 na Uniwersytecie Łódzkim

Po raz ósmy na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego 14 listopada odbył się GIS Day, czyli światowe święto użytkowników i pasjonatów systemów informacji gograficznej. Podczas wydarzenia liczni prelegenci dzielili się swoją wiedzą i pasją, nie zabrakło też pokazów nowych rozwiązań i warsztatów, podczas których można było poszerzyć praktyczne umiejętności wykorzystania GIS-u.


Jak świętowano GIS Day 2018 na Uniwersytecie Łódzkim

W pierwszej części obrad wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Wojciech Dyakowski zaprezentował możliwości projektu CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej). W jaki sposób narzędzia GIS wykorzystywane są w monitorowaniu procesu rewitalizacji można było się dowiedzieć z wystapienia Jacka Przepiórkiewicza z Łódzkiego Ośrodka Geodezji. Z kolei zaawansowane rozwiązania GIS dla jednostek samorządu terytorialnego omówiła Emilia Szcześniak z Gospodarczego Instytutu Analiz Przestrzennych.

W jaki sposób GIS wspiera działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Regionalnej Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi uczestnicy GIS Day dowiedzieli się ze wspólnego wystąpienia przedstawicieli tych dwóch instytucji Sebastiana Węglewskiego i Tomasza Zadwornego. Natomiast Maria Bukowska i Adriana Sowała z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi przedstawiły nowe możliwości prezentacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.


W tajniki procesu tworzenia map z użyciem samochodów pomiarowych (mobile mapping van) wprowadzili uczestników wydarzenia przedstawiciele firmy Tom Tom Michał Serdeń, Marcin Lechowicz oraz Marta Pazurek (fot. powyżej). Natomiast Marcina Paź reprezentujący patrona wydarzenia, firmę Esri Polska, wygłosił referat pt. „Autonomiczność świata a świat map Esri”.

Nie zabrakło też prelegentów z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Dr hab. Stanisław Mordwa opowiedział o zastosowaniu GIS w badaniach przestępczości, a mgr Angelika Jasion zaprezentowała projekt interaktywnej mapy starego cmentarza w Łodzi realizowany we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi (jest on częścią obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „Łódzkie Oblicza Niepodległej”).

Na uczestników tegorocznego GIS Day czekało wiele atrakcji. W przerwie konferencji przygotowano słodki poczęstunek – tradycyjny GISDay-owy tort. Na dziedzińcu WNG UŁ można było obejrzeć i zapoznać się z działaniem mobile mapping van firmy Tom Tom. Studenckie Koło Naukowe PIKSEL zaprosiło uczestników GIS Day do udziału w konkursie wiedzy o GIS „GIS-quiz”. Uczestnicy wydarzenia, którzy chcieli poszerzyć praktyczne umiejętności wykorzystania GIS mogli wziąć udział w warsztatach:
• „Mapa – zrób ją sam!”, które poprowadziło Studenckie Koło Naukowe Geoinformacji PIKSEL (fot. poniżej),
• ArcGIS Online organizowanych przez Pracownię Technik Komputerowych i Graficznych WNG UŁ.


Inicjatorem i organizatorem wydarzenia był zespół pracowników Zakładu Geoinformacji Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego w składzie: dr hab. Iwona Jażdżewskiej (kier.), prof. Krzysztof Będkowski, dr Marcin Jaskulski, mgr Łukasz Lechowski i mgr inż. Marta Nalej, mgr Angelika Jasion.

Organizatorzy dziękują za wsparcie w organizacji wydarzenia dziekanowi WNG UŁ prof. Bogdanowi Włodarczykowi, firmie Esri Polska Sp. z o.o. oraz portalowi Geoforum.pl.

Marta Nalej


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS