Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-11-19| Geodezja, GIS

Numeryczne modele w inżynierii środowiska

Coraz więcej firm z branży inżynierii środowiska wykorzystuje numeryczne dane wysokościowe. Również w Sweco Consulting często bazujemy na tego typu danych. Pozwalają one lepiej interpretować stan obecny interesującego nas obszaru, a także przewidywać możliwe scenariusze po dokonaniu projektowych zmian w ukształtowaniu terenu.


Numeryczne modele w inżynierii środowiska <br />
Numeryczny model terenu (fot. Geoportal.gov.pl)
Numeryczny model terenu (fot. Geoportal.gov.pl)

Poniżej opisujemy krótko dwa przedsięwzięcia, które realizowaliśmy w ramach kontraktów z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie RZGW w Szczecinie. Wiązały się one z wdrażaniem współfinansowanego przez Bank Światowy Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

Pierwszy z projektów dotyczył opracowania mapy batymetrycznej oraz numerycznego modelu dna jeziora Dąbie z wykorzystaniem danych z pomiarów batymetrycznych. W ramach prac wykonaliśmy także analizę GIS polegającą na oszacowaniu objętości urobku, który powstanie podczas pogłębiania toru wodnego jeziora. Od wielkości tego urobku zależały lokalizacje i wielkość powierzchni składowania materiału.
Aby obliczyć urobek w m3, postępowaliśmy zgodnie z następującym schematem działania:
• wykonanie NMT dna jeziora na podstawie danych otrzymanych pomiarów batymetrycznych,
• wykonanie docelowego modelu dna toru wodnego z przekrojów otrzymanych od zespołu projektantów,
• „odjęcie” od modelu docelowego obecnego modelu dna zbiornika (tzw. algebra map),
• wykonanie siatki wektorowej 1 x 1 m,
• przypisanie do każdego kwadratu siatki średniej wartości głębokości [m] z pola, w którym się znajduje,
• obliczenie dla każdego kwadratu urobku w m3 i zsumowanie całej siatki kwadratów,
• otrzymanie wynikowej mapy obszarów prac regulacyjnych wraz z wartościami liczbowymi.



Celem drugiego przedsięwzięcia była budowa modeli (TIN/raster) projektowanych ostróg rzecznych na potrzeby modelowania hydraulicznego węzła wodnego Odra – Warta. Pozwoliło to na ocenę wpływu ostróg na samoregulację rzeki Odry i zoptymalizowanie parametrów tych obiektów, aby samoregulacja dna cieku (pogłębianie) odbywała się zgodnie z wytycznymi zawartymi w koncepcji. W celu zaimplementowania modeli do aktualnego NMT wykorzystaliśmy przekroje poprzeczne oraz podłużne ostróg.


Po lewej: model aktualnego stanu dna Odry wraz z zaktualizowanym modelem ostrogi (TIN), po prawej: NMT użyty do modelowania po modyfikacji

Patryk Nowicki (Sweco Consulting)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama