|2018-11-16|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma
Drony zinwentaryzowały 930 km torów w 10 tygodni
Grupa DBS wykonała zdjęcia lotnicze blisko tysiąca kilometrów linii kolejowych położonych w trzech województwach. Prace wykonano przy użyciu bezzałogowych maszyn latających, a wynikowe dane pomogą wdrożyć nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym.
Zlecenie obejmowało dostarczenie materiałów fotogrametrycznych linii kolejowych z terenu województw lubelskiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego. Naloty nad liniami obejmowały także odcinki i stacje w miastach takich jak: Dęblin, Radom, Kielce, Zamość, Lublin, Chełm. Dzięki dostarczonym materiałom firma podwykonawcza mogła w wygodny i tani sposób przeprowadzić inwentaryzacje odcinków w formie cyfrowej. Aktualne ortofotomapy oraz mapy wysokościowe doskonale pokazały aktualną sytuację panującą dookoła torowisk dotyczącą dróg czy dojazdów serwisowych oraz przebudowanych przejazdów, odpływów i przeprowadzonej wycinki drzew.
Prace te realizowane są w ramach projektu GSM-R (wdrożenia systemu bezprzewodowej łączności cyfrowej dla kolei) i obejmują budowę infrastruktury na odcinkach o łącznej długości ponad 13 600 km. Implementowane rozwiązanie jest jednym z elementów Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym ERTMS.
Obecna dynamika zmian zachodzących dookoła linii kolejowych jest bardzo wysoka, co stwarza komplikacje dla firm podwykonawczych pracujących na rzecz PKP. Dobre rozeznanie w terenie jest podstawą zaplanowania logistyki i robót podczas wykonywania tak dużych projektów. Jest to bardzo ważne, ponieważ inwestycje zaplanowane na najbliższe lata opiewają na najwyższą kwotę w historii polskich kolei.
Do wykonania całego przedsięwzięcia grupa DBS wykorzystała przygotowane przez siebie bezzałogowe samoloty i wielowirnikowce, które posiada także w swojej ofercie sprzedażowej. Znacząco usprawniło to realizację projektu, ponieważ można było odpowiednio skonfigurować sprzęt pod specyficzne potrzeby oraz zróżnicowane warunki terenowe panujące na tak dużym obszarze. Wykonane zlecenie było pierwszym tak dużym i szybko zrealizowanym przedsięwzięciem, na które zdecydował się podwykonawca.
Grupa DBS zajmuje się kompleksowo digitalizacją istniejącej infrastruktury i w najbliższym czasie zamierza dołączyć do swojej oferty również parametryzację obiektów w standardach BIM, co przyczyni się do znaczących ułatwień w procesach projektowych, inwentaryzacyjnych oraz utrzymaniowych.
Źródło: Drone Business Solutions
O innych ciekawych projektach geodezyjnych zrealizowanych przy użyciu bezzałogowców można przeczytać w bezpłatnym niezbędniku sprzętowym DRONY DLA GEODETY. Prezentujemy w nim również zestawienie UAV dla geodezji oraz oprogramowania do przetwarzania zdjęć z BSP.
|