|2018-11-14|
Teledetekcja, Imprezy
LiDAR w inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego
30 listopada w Rzeszowie odbędzie się konferencja naukowa w ramach projektu pt. „Ocena stanu różnorodności biologicznej w wybranych nadleśnictwach RDLP Krosno na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych – kontynuacja" – zadanie „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego". Jej celem jest zaprezentowanie i podsumowanie dotychczasowych wyników prac badawczych oraz zainicjowanie dyskusji nad tymi zagadnieniami.
Badania w ramach ww. projektu prowadzone są na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w ramach Konsorcjum tworzonego m.in. przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym (lider), Fundacji Hereditas z Warszawy i fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego przy współpracy z zespołem specjalistów spoza tych instytucji. Jest to pierwszy tego typu projekt badawczy w Polsce badający tereny zalesione na obszarze RDLP Krosno w sposób wielkoobszarowy, nowatorski i nowoczesny. Opiera się on głównie na analizie i weryfikacji danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego (LiDAR). W trakcie prac interdyscyplinarny zespół naukowców dokonał rozpoznania i inwentaryzacji obiektów zabytkowych. Mowa tutaj m.in. o reliktach dawnego osadnictwa związanych z istniejącymi (w wielu sytuacjach do II wojny światowej) zabudowaniami i obszarami prowadzenia gospodarki rolnej czy też o pozostałościach licznie występujących na ww. terenie fortyfikacji polowych.
Warto podkreślić, że konferencja podsumowująca wyniki badań dotyczy inicjatywy, która jest kontynuacją prac zapoczątkowanych na terenie Polski południowo-wschodniej (przede wszystkim województwa podkarpackiego) w 2016 r., które są pierwszym tego typu przedsięwzięciem w historii archeologii polskiej, a zarazem w historii Lasów Państwowych. Inicjatywa obejmuje szerokopłaszczyznowe, a równocześnie wielkoobszarowe działania związane z rozpoznaniem, inwentaryzacją i ochroną dziedzictwa kulturowego, wpisując się w działania wspierające system ochrony zabytków w Polsce. W znacznym zakresie działania te sięgają po rozwiązania nieinwazyjne, w tym nowoczesne technologie i aktualne dane, a zarazem rzadko stosowane zasoby archiwalne. Efekty tych działań są wynikiem pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów z takich dyscyplin, jak: archeologia, historia, leśnictwo czy geomatyka.
Dodatkowe informacje na stronie www konferencji i na FB. Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są do 23 listopada. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Źródło: Organizatorzy
|