Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-14| Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Kalifornijskie pożary widziane z kosmosu

Od kilku dni słyszymy, że amerykański stan Kalifornia nękany jest przez wyjątkowo groźne pożary. Na południu niedaleko Los Angeles szaleje Woolsey Fire, a na północy stanu chyba najbardziej śmiercionośny w historii Camp Fire. Amerykańskie służby wykorzystują m.in. obrazy satelitarne do zidentyfikowania silnie uszkodzonych przez pożary obszarów i przydzielenia odpowiedniej pomocy.


Kalifornijskie pożary widziane z kosmosu <br />
fot. NASA
fot. NASA
Zespół Zaawansowanego Obrazowania i Analizy (ARIA) w Jet Propulsion Laboratory NASA opracował mapy uszkodzeń, wykorzystując obrazy radarowe pozyskane przez satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej Sentinel-1. Pierwsza mapa pokazuje zniszczenia spowodowane przez Camp Fire wg stanu na 10 listopada. Przedstawia obszar około 88 km x 77 km, w tym okolice najbardziej zdewastowanego miasta Paradise. Druga mapa pokazuje obszary zniszczone przez Woolsey Fire według stanu na 11 listopada i obejmuje obszar około 80 km x 40 km otoczony czerwonym prostokątem. Na obu mapach obszary zniszczeń oznaczone są barwą od żółtej do czerwonej (czerwona oznacza największe zmiany). Zespół ARIA porównał dane obu obrazów z mapami kryzysowymi Google'a w celu wstępnej weryfikacji. NASA zastrzega, że choć mapy mogą być mniej wiarygodne na terenach pokrytych np. polami uprawnymi, to i tak mogą pomóc odpowiednim służbom.


Z kolei dynamikę zniszczeń wywołanych przez Camp Fire od jego wybuchu 8 listopada do 12 listopada 2018 roku pokazuje opublikowany przez NASA obraz animowany. Opracowano go przy wykorzystaniu specjalnego narzędzia Worldview, które zapewnia możliwość interaktywnego przeglądania obrazów satelitarnych pozyskanych w ramach EOSDIS, czyli Systemu Obserwacji Ziemi NASA. Obraz wg stanu na 12 listopada pokazujemy poniżej.



Jak podaje Agencja Reutera, pożar Camp w północnej Kalifornii pochłonął już ponad 52 tysiące hektarów. Zniszczonych zostało ponad 8,8 tys. budynków. Ponad 50 tys. mieszkańców musiało się ewakuować. Z kolei pożar Woolsey na południu Kalifornii zniszczył około 39 tys. hektarów, 400 budynków, a ewakuacją objęto około 200 tys. ludzi. Specjaliści oceniają, że tegoroczne pożary w Kalifornii już pochłonęły więcej ofiar niż jakiekolwiek wcześniej.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS