Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-13| GIS, Mapy, Teledetekcja, Ludzie, Imprezy

O społeczeństwie geoinformacyjnym na konferencji PTIP

W dniach 6-7 listopada w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyła się XXVIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem „Od geoinformacji do społeczeństwa geoinformacyjnego”.


O społeczeństwie geoinformacyjnym na konferencji PTIP

Spotkanie otworzył i poprowadził sesję na temat „Polityki geoprzestrzennej” profesor Jerzy Gaździcki, dotychczasowy prezes PTIP, który – nawiązując do stulecia odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej nazwanego „powrotem Polski na mapę Europy” – omówił w skrócie półwiecze działalności Towarzystwa.

W imieniu Politechniki Warszawskiej zebranych pozdrowiła prof. dr hab. Alina Maciejewska, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii. Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, witając uczestników, poinformował, że ministerstwo docenia znaczenie informacji geoprzestrzennej dla rozwoju kraju, podkreślając, że zarówno geodezja i kartografia, jak i infrastruktura informacji przestrzennej znajdują się w kompetencji ministerstwa. Z kolei główny geodeta kraju dr hab. inż. Waldemar Izdebski zaprezentował referat na temat aktualnych kierunków działania Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Doświadczenia i propozycje dotyczące interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych w Polsce, z konkretnymi wnioskami dotyczącymi najważniejszych działań z punktu widzenia samorządów terytorialnych, przedstawił Krzysztof Mączewski, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Zgodnie z programem, dwaj profesorowie Zbigniew Zwoliński i Marek Baranowski zaprezentowali tematykę dotyczącą roli geoinformacji w postępie cywilizacyjnym oraz rozwoju nauki o geoinformacji.

Wielkie zainteresowanie wzbudziła sesja, podczas której dokonany został przegląd współczesnych trendów badawczych w zakresie geoinformacji na przykładzie prac i projektów realizowanych w Politechnice Warszawskiej.

Podczas sesji anglojęzycznej niemiecki ekspert Andreas von Doming przedstawił doświadczenia wiążące się z harmonizacją zbiorów danych przestrzennych zgodnie z przepisami wynikającymi z dyrektywy INSPIRE. Program pierwszego dnia zakończyła sesja obejmująca problematykę administracji, wiążąca się z geoinformacją z punktu widzenia technicznego, prawnego i ekonomicznego.

Po pierwszym dniu obrad odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze PTIP, które wybrało nowy zarząd Towarzystwa.

Program drugiego dnia konferencji rozpoczęła sesja Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, podczas której eksperci urzędu pod przewodnictwem GGK dr hab. inż. Waldemara Izdebskiego prezentowali „Powszechne usługi geoinformacyjne świadczone przez GUGiK oraz ich praktyczne stosowanie do celów publicznych i prywatnych”, po której nastąpiła ożywiona i konstruktywna dyskusja związana zarówno z tym projektem, jak też szerzej rozumianymi celami działania Urzędu.

Dalsze obrady prowadzono w równoległych sesjach tematycznych obejmujących referaty prezentujące dorobek środowisk zajmujących się informacją geoprzestrzenną. Na podkreślenie zasługuje to, że wzbudziły one znaczne zainteresowanie wyrażające się bardzo aktywnymi dyskusjami.

Ewa Musiał


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS