|2018-11-13|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Ludzie, Imprezy
O społeczeństwie geoinformacyjnym na konferencji PTIP
W dniach 6-7 listopada w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyła się XXVIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem „Od geoinformacji do społeczeństwa geoinformacyjnego”.
Spotkanie otworzył i poprowadził sesję na temat „Polityki geoprzestrzennej” profesor Jerzy Gaździcki, dotychczasowy prezes PTIP, który – nawiązując do stulecia odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej nazwanego „powrotem Polski na mapę Europy” – omówił w skrócie półwiecze działalności Towarzystwa.
W imieniu Politechniki Warszawskiej zebranych pozdrowiła prof. dr hab. Alina Maciejewska, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii. Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, witając uczestników, poinformował, że ministerstwo docenia znaczenie informacji geoprzestrzennej dla rozwoju kraju, podkreślając, że zarówno geodezja i kartografia, jak i infrastruktura informacji przestrzennej znajdują się w kompetencji ministerstwa. Z kolei główny geodeta kraju dr hab. inż. Waldemar Izdebski zaprezentował referat na temat aktualnych kierunków działania Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Doświadczenia i propozycje dotyczące interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych w Polsce, z konkretnymi wnioskami dotyczącymi najważniejszych działań z punktu widzenia samorządów terytorialnych, przedstawił Krzysztof Mączewski, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Zgodnie z programem, dwaj profesorowie Zbigniew Zwoliński i Marek Baranowski zaprezentowali tematykę dotyczącą roli geoinformacji w postępie cywilizacyjnym oraz rozwoju nauki o geoinformacji.
Wielkie zainteresowanie wzbudziła sesja, podczas której dokonany został przegląd współczesnych trendów badawczych w zakresie geoinformacji na przykładzie prac i projektów realizowanych w Politechnice Warszawskiej.
Podczas sesji anglojęzycznej niemiecki ekspert Andreas von Doming przedstawił doświadczenia wiążące się z harmonizacją zbiorów danych przestrzennych zgodnie z przepisami wynikającymi z dyrektywy INSPIRE. Program pierwszego dnia zakończyła sesja obejmująca problematykę administracji, wiążąca się z geoinformacją z punktu widzenia technicznego, prawnego i ekonomicznego.
Po pierwszym dniu obrad odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze PTIP, które wybrało nowy zarząd Towarzystwa.
Program drugiego dnia konferencji rozpoczęła sesja Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, podczas której eksperci urzędu pod przewodnictwem GGK dr hab. inż. Waldemara Izdebskiego prezentowali „Powszechne usługi geoinformacyjne świadczone przez GUGiK oraz ich praktyczne stosowanie do celów publicznych i prywatnych”, po której nastąpiła ożywiona i konstruktywna dyskusja związana zarówno z tym projektem, jak też szerzej rozumianymi celami działania Urzędu.
Dalsze obrady prowadzono w równoległych sesjach tematycznych obejmujących referaty prezentujące dorobek środowisk zajmujących się informacją geoprzestrzenną. Na podkreślenie zasługuje to, że wzbudziły one znaczne zainteresowanie wyrażające się bardzo aktywnymi dyskusjami.
Ewa Musiał
|