wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skanowanie szlaku kolejowego
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-11-05| Teledetekcja, Firma, Software

Dane z satelitów pomogą monitorować lód na rzekach

Polscy inżynierowie stworzyli system do monitorowania lodu na rzekach z wykorzystaniem danych
z satelitów obserwacji Ziemi. Jego zadaniem jest dostarczanie informacji o aktualnej sytuacji na rzekach i pomoc w zapobieganiu ewentualnym powodziom.


Dane z satelitów pomogą monitorować lód na rzekach

Rozwiązanie zostało opracowane przez firmę Astri Polska w ramach projektu EO4EP realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i Banku Światowego. Projekt zakończył się na początku października oddaniem operacyjnego serwisu i obecnie trwają rozmowy na temat możliwości jego wdrożenia w Polsce.

Polskie rzeki pod nadzorem satelitów
Zatory lodowe na rzekach to jedna z przyczyn występowania powodzi w Polsce w okresie zimowym. Dzięki wykorzystaniu radarowych danych satelitarnych służby i instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną mogą w krótkim czasie po wykonaniu zdjęcia – niezależnie od panujących warunków pogodowych – uzyskać informację o stanie rzek dla dużego obszaru. System monitoringu zjawisk lodowych na rzekach opracowany przez Astri Polska dostarcza informacji o stanie pokrywy lodowej i dzieli je na 3 klasy. Użytkownik ma możliwość generowania raportów lodowych na wzór tych stosowanych do tej pory przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej.
– Zaletą naszego systemu jest wykorzystanie darmowych danych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi „Copernicus”. Ponadto dokładność uzyskiwanych wyników jest rzędu 90%, co oznacza, że są one wiarygodne – powiedziała Beata Weintrit, koordynator projektu po stronie Astri Polska.
Analizy prowadzone są z dużą dokładnością dla rzek o szerokości powyżej 60 metrów, co jest wystarczające dla monitorowania głównych polskich cieków, takich jak: Wisła, Odra, San, Bug, Narew czy Pilica. Obecnie prowadzone są rozmowy nad możliwością implementacji systemu w Polsce. Rozwiązanie może być dalej rozwijane. W przypadku potrzeby monitorowania mniejszych rzek system mógłby wykorzystać komercyjne dane wysokorozdzielcze pochodzące z konstelacji satelitów radarowych (np. TerraSAR-X/TanDEM-X).

Technologie satelitarne dla rozwoju krajów Europy Wschodniej
Astri Polska opracowała system monitoringu w ramach projektu EO4EP (Earth Observation for Eastern Partnership) – inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych w ramach projektów Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego prowadzonych w Europie Wschodniej. Cele projektu zostały zrealizowane poprzez opracowanie specjalistycznych narzędzi (bazujących na darmowych danych z satelitów Sentinel) dla instytucji rządowych odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-lądową i rolnictwo. Polska znalazła się w grupie beneficjentów programu obok Gruzji, Armenii i Mołdawii. W skład konsorcjum projektu EO4EP wchodzili: Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN (lider), GeoSystems, GeoPulse, Astri Polska, GISAT, wspierane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Źródło: Astri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt