Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-05| Teledetekcja, Firma, Software

Dane z satelitów pomogą monitorować lód na rzekach

Polscy inżynierowie stworzyli system do monitorowania lodu na rzekach z wykorzystaniem danych
z satelitów obserwacji Ziemi. Jego zadaniem jest dostarczanie informacji o aktualnej sytuacji na rzekach i pomoc w zapobieganiu ewentualnym powodziom.


Dane z satelitów pomogą monitorować lód na rzekach

Rozwiązanie zostało opracowane przez firmę Astri Polska w ramach projektu EO4EP realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i Banku Światowego. Projekt zakończył się na początku października oddaniem operacyjnego serwisu i obecnie trwają rozmowy na temat możliwości jego wdrożenia w Polsce.

Polskie rzeki pod nadzorem satelitów
Zatory lodowe na rzekach to jedna z przyczyn występowania powodzi w Polsce w okresie zimowym. Dzięki wykorzystaniu radarowych danych satelitarnych służby i instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną mogą w krótkim czasie po wykonaniu zdjęcia – niezależnie od panujących warunków pogodowych – uzyskać informację o stanie rzek dla dużego obszaru. System monitoringu zjawisk lodowych na rzekach opracowany przez Astri Polska dostarcza informacji o stanie pokrywy lodowej i dzieli je na 3 klasy. Użytkownik ma możliwość generowania raportów lodowych na wzór tych stosowanych do tej pory przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej.
– Zaletą naszego systemu jest wykorzystanie darmowych danych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi „Copernicus”. Ponadto dokładność uzyskiwanych wyników jest rzędu 90%, co oznacza, że są one wiarygodne – powiedziała Beata Weintrit, koordynator projektu po stronie Astri Polska.
Analizy prowadzone są z dużą dokładnością dla rzek o szerokości powyżej 60 metrów, co jest wystarczające dla monitorowania głównych polskich cieków, takich jak: Wisła, Odra, San, Bug, Narew czy Pilica. Obecnie prowadzone są rozmowy nad możliwością implementacji systemu w Polsce. Rozwiązanie może być dalej rozwijane. W przypadku potrzeby monitorowania mniejszych rzek system mógłby wykorzystać komercyjne dane wysokorozdzielcze pochodzące z konstelacji satelitów radarowych (np. TerraSAR-X/TanDEM-X).

Technologie satelitarne dla rozwoju krajów Europy Wschodniej
Astri Polska opracowała system monitoringu w ramach projektu EO4EP (Earth Observation for Eastern Partnership) – inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych w ramach projektów Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego prowadzonych w Europie Wschodniej. Cele projektu zostały zrealizowane poprzez opracowanie specjalistycznych narzędzi (bazujących na darmowych danych z satelitów Sentinel) dla instytucji rządowych odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-lądową i rolnictwo. Polska znalazła się w grupie beneficjentów programu obok Gruzji, Armenii i Mołdawii. W skład konsorcjum projektu EO4EP wchodzili: Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN (lider), GeoSystems, GeoPulse, Astri Polska, GISAT, wspierane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Źródło: Astri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS