Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-11-02| Mapy, Sprzęt

Mio MiVue J60 - nowy kompaktowy wideorejestrator z GPS

Firma Mio zaprezentowała MiVue J60 – kompaktowy rejestrator wideo w całości sterowany przez aplikację na smartfony. Kamera wyposażona została w moduł GPS, regulowany czujnik wstrząsów, łączność wi-fi, a także funkcję ostrzegania o fotoradarach i tryb parkingowy. Nad bezpieczną jazdą czuwają zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS).


Mio MiVue J60 - nowy kompaktowy wideorejestrator z GPS

Mio MiVue J60 to nieco uproszczona wersja flagowego rejestratora MiVue J85, zaawansowanego modelu z matrycą STARVIS. Nowe urządzenie marki Mio zapewnia wszystkie najważniejsze funkcje MiVue J85, jest przy tym bardziej przystępne cenowo. Obydwie kamery stworzone zostały według podobnej filozofii: zostały tak zaprojektowane, by nie przyciągać uwagi z zewnątrz i w najmniejszym stopniu nie przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu pojazdu. Ponieważ J60 nie ma wyświetlacza, rejestrator można zamontować za lusterkiem wstecznym, a jego obsługa w całości odbywa się za pośrednictwem smartfona.

Szklana, jasna optyka

Rejestrator MiVue J60 nagrywa wideo w rozdzielczości Full HD 1080p z płynnością 30 klatek na sekundę w kodowaniu H.264. Szklany obiektyw złożony z czterech soczewek i filtra podczerwieni wyróżnia się wysokim poziomem jasności f/1,8 i rzeczywistym kątem widzenia 150°, dzięki czemu kamera obejmuje nie tylko jezdnię, ale także chodniki i przecznice. Tak wysokie parametry techniczne rejestratora gwarantują, że na filmie będą widoczne istotne szczegóły, jak tablice rejestracyjne, marki samochodów czy twarze uczestników zdarzenia. Filmy zapisywane są na kartach pamięci microSD o pojemności aż do 128 GB, dzięki czemu możliwe jest zachowanie dokumentacji wideo z nawet bardzo długiej podróży.

Po zapadnięciu zmroku kamera automatycznie przechodzi w tryb nocny, który gwarantuje, że nagrania w ciemnościach będą równie czytelne, jak te rejestrowane za dnia. Na wysoką jakość obrazu w MiVue J60 wpływa także funkcja WDR (Wide Dynamic Range), która zwiększa kontrast i pozwala dostrzec istotne szczegóły, nawet gdy nagrywana scena jest zbyt ciemna lub nadmiernie rozjaśniona.

GPS i ostrzeganie o fotoradarach

Rejestrator Mio MiVue J60 wyposażony został także w odbiornik GPS, który dostarcza dodatkowe dane uzupełniające nagrania wideo. Umieszczenie modułu pozycjonowania wewnątrz rejestratora odróżnia MiVue J60 od popularnych, konkurencyjnych urządzeń dostępnych na rynku. Korzyści z odbiornika jest kilka – po pierwsze GPS po każdym włączeniu urządzenia synchronizuje datę i godzinę, dzięki czemu rejestrowane filmy zawsze oznaczone są właściwą sygnaturą czasową. W trakcie jazdy gromadzone są także ważne informacje takie jak prędkość i kierunek poruszania się pojazdu, szerokość i długość geograficzna, a nawet wysokość nad poziomem morza. Kierowca ma przy tym wybór: prędkość jazdy może być automatycznie nanoszona na nagranie wideo lub też pozostaje ukryta. Informacje zebrane przez GPS wraz z danymi pochodzącymi z czujnika wstrząsów można łatwo wyświetlić na mapie dzięki darmowemu programowi MiVue Manager. Jaka z tego korzyść? Pochodzące z rejestratora nagrania wideo wraz z kompletem informacji uzupełniających stanowią solidny materiał dowodowy, który w razie potrzeby można przedstawić nie tylko u ubezpieczyciela, by uzyskać należne odszkodowanie, ale także w sądzie, gdy pojawi się spór dotyczący sprawstwa zdarzenia drogowego.

Wbudowany odbiornik GPS pozwolił inżynierom Mio na wyposażenie modelu MiVue J60 w jeszcze jedną przydatną funkcję: w system ostrzegania o radarach. Użytkownik kamery ma gwarancję bezterminowej, comiesięcznej aktualizacji bazy miejsc, w których zainstalowane są fotoradary. Gdy pojazd zbliża się do takiego punktu, kierowca ostrzegany jest o tym głosowo, urządzenie informuje także o przekroczonej prędkości, dzięki czemu wiadomo, gdzie i kiedy trzeba zwolnić.

Bezpieczniej na drodze

MiVue J60 dba o bezpieczeństwo jazdy także dzięki zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy (ADAS), które minimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji w wyniki chwilowej nieuwagi prowadzącego pojazd. Kamera wyposażona została w systemy: FCWS (układ ostrzegania przed kolizją z autem poprzedzającym), LDWS (układ ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu), FA (ostrzeżenie o przemęczeniu) oraz Stop&Go, który informuje o tym, że pojazd poprzedzający ruszył z miejsca. Funkcja ta ma zastosowanie na przykład w korkach, gdy kierowca przez nieuwagę mógłby spowolnić ruch.

Wszystkie informacje dla kierującego pojazdem sygnalizowane są za pomocą wielokolorowych diod, ale kamera może również podawać wszystkie ostrzeżenia głosowo, aby kierowca nie odrywał wzroku od drogi.

Tryb parkingowy

Rejestrator MiVue J60 wyposażony jest w trzyosiowy czujnik wstrząsów, który wykryje każde uderzenie, przeciążenie lub nagłe hamowanie. Gdy dojdzie do zdarzenia na drodze, nagranie wideo zostanie zabezpieczone przed nadpisaniem, by mogło służyć później za dowód. Czułość sensora wstrząsów regulowana jest w wielostopniowej skali, dzięki czemu kierowca ma pewność, że urządzenie będzie precyzyjnie dostrojone do zawieszenia samochodu, jakim jeździ.

Po zatrzymaniu samochodu i wyłączeniu silnika MiVue J60 automatycznie przechodzi w inteligentny tryb parkingowy. Kamera nie pracuje cały czas, lecz pozostaje w uśpieniu. Gdy jednak wykryje ruch z przodu pojazdu lub dojdzie do uderzenia, natychmiast rozpocznie rejestrowanie obrazu. Dzięki temu łatwiej będzie namierzyć sprawcę parkingowej stłuczki. Do prawidłowego działania inteligentnego trybu parkingowego wymagane jest dodatkowe zasilanie – dostępny oddzielne MiVue SmartBox.

Łączność wi-fi

Obsługa MiVue J60 odbywa się z poziomu smartfona, z którym kamera łączy się przez wbudowany moduł wi-fi. Użytkownik może błyskawicznie wykonywać w smartfonie kopie zapasowe zarejestrowanego materiału wideo, przeglądać nagrania i nimi zarządzać, a także udostępniać filmy lub livestreamy na Facebooku. Służy do tego aplikacja MiVue Pro, dostępna dla Androida i iOS. Moduł wi-fi gwarantuje także stałe aktualizacje oprogramowania OTA dla kamery. Nie trzeba podłączać jej do komputera ani przenosić plików na karcie pamięci.

Praktyczny zestaw

W zestawie MiVue J60 znajduje się kamera, ładowarka samochodowa i specjalny uchwyt mocujący, który przytwierdza się nie za pomocą tradycyjnej przyssawki, ale z wykorzystaniem taśmy technicznej 3M. Takie rozwiązanie umożliwia montaż rejestratora na przyciemnianych elementach szyb lub na kokpicie, czyli w miejscach, gdzie zwykle mocowania się nie sprawdzają.

Cena i dostępność

Wideorejestrator dostępny jest za 519 zł u partnerów handlowych od 30 października br.

Źródło: MiTAC International Corp.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama