|2018-10-31|
GNSS, Edukacja
Geodezja satelitarna ruszy na Uniwersytecie Przyrodniczym
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uruchamia nową specjalność na studiach magisterskich na kierunku geodezja i kartografia – geodezja satelitarna. Ruszy w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019 w trybie stacjonarnym. Będzie to już czwarta specjalność na studiach GiK oferowana przez tę uczelnię obok geoinformatyki, geodezji gospodarczej oraz gospodarki nieruchomościami.
Uruchomienie tej specjalności nie powinno zaskakiwać, bo uczelnia ma liczne sukcesy na polu geodezji satelitarnej. Oprócz różnych wyróżnień dla tamtejszych naukowców zajmujących się tym zagadnieniem można wspomnieć o przyznaniu Instytutowi Geodezji i Geoinformatyki UPWr statusu stowarzyszonego centrum analiz Międzynarodowej Służby Satelitarnych Pomiarów Laserowych (ILRIS), a także o uruchomieniu serwisu Govus – aplikacji internetowej do oceny jakości orbit nowych systemów multi-GNSS.
Jak wyjaśnia uczelnia, w ramach specjalności geodezja satelitarna studenci posiądą zaawansowaną wiedzę z zakresu m.in. metod opracowania danych multi-GNSS, analizy i przetwarzania obserwacji satelitarnych, nawigacji satelitarnej oraz dynamiki orbit sztucznych satelitów Ziemi. Tematyka zajęć obejmie również: pozyskiwanie, przetwarzanie, zarządzanie i udostępnianie obserwacji satelitarnych w precyzyjnym pozycjonowaniu GNSS, nawigację satelitarną, meteorologię GNSS, a także pomiary pola magnetycznego i grawitacyjnego Ziemi oraz jego funkcjonałów. Absolwenci będą potrafili pozyskiwać oraz przetwarzać geodezyjne dane satelitarne, przedstawiać i prezentować wyniki analiz wraz z podaniem charakterystyki dokładnościowej i ograniczeń poszczególnych satelitarnych technik pomiarowych.
Ponadto studenci tej specjalności będą mogli wybrać 4 przedmioty z puli zajęć obligatoryjnych dla innych specjalności lub z puli przedmiotów do wyboru, w tym: bezzałogowe systemy latające w geodezji, fotogrametria cyfrowa czy projektowanie i programowanie systemów GIS. Przedmioty na specjalności geodezja satelitarna będą prowadzone przez pracowników Zakładu Geodezji Satelitarnej oraz Zakładu Teledetekcji w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr.
Rekrutacja rozpocznie się na początku 2019 roku i będzie dostępna dla wszystkich absolwentów studiów I stopnia kierunku geodezja i kartografia. Po ukończeniu tej specjalności i uwzględnieniu wiedzy zdobytej na pierwszym stopniu studiów, student może ubiegać się o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie 3 (geodezyjne pomiary podstawowe).
JK
|