Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-31| Teledetekcja

Cmentarne zabytki Pasymia zeskanowane

Na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji pojawiły się nowe wirtualne obiekty – zabytkowy cmentarz ewangelicko-augsburski oraz kaplica grobowa w Pasymiu (woj. warmińsko-mazurskie).


Cmentarne zabytki Pasymia zeskanowane <br />
Model 3D kaplicy grobowej
Model 3D kaplicy grobowej

Zabytki te zostały zdigitalizowane przez specjalistów z RPD i wolontariuszy w ramach projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu”, dofinansowanego z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa”.
Do zeskanowania kaplicy został użyty skaner Faro Focus 3D X330. Następnie materiał opracowano w programie Faro Scene, podobnie jak animacje chmury punktów. Detale architektoniczne cmentarza zostały wykonane w aplikacji Agisoft Photoscan.

– Po raz pierwszy digitalizowaliśmy taki obiekt, jak cmentarz. W efekcie powstała zarówno karta zabytku, która trafi do wojewódzkiego konserwatora zabytku, jak i wirtualny obiekt, który możemy zaprezentować na stronie internetowej – mówi Edyta Bugowska, koordynator projektu.

Cmentarz ewangelicko-augsburski przy skrzyżowaniu ul. Tartacznej i ul. Tadeusz Kościuszki, na którym znajduje się kaplica grobowa rodziny Rutkowskich, pierwotnie znajdował się poza murami miasta i był pierwszym samodzielnym cmentarzem Pasymia. Jego powstanie datuje się na I poł. XVIII w. Sama kaplica powstała w 1856 r.
Zmarłych chowano tu najprawdopodobniej do końca XIX w., kiedy to powstał nowy cmentarz przy ul. Jana Pawła II. Obiekt został ostatecznie zamknięty w 1970 r., w 1984 r. został objęty ochroną wpisem w Dzienniku Urzędowym Wojewódzkiej Rady Narodowej, a w 2007 r. cmentarz wraz z kaplicą został wpisany do rejestru zabytków.


Skanowanie kaplicy grobowej (Fot. Tomasz Misiuk, RPD)

Realizacja projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” trwała od lipca do października 2018 r. Jednym z zadań była tytułowa dokumentacja, kolejnym – zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe Pasymia i upowszechnianie wiedzy o nim.


Pomiar skanerem ręcznym Artec Spider w ramach ćwiczeń. Pozyskane za jego pomocą dane nie zostały wykorzystane do opracowania końcowych modeli

Źródło: RPD


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS