|2018-10-30|
Geodezja, Prawo, Kataster
Las w EGiB: liczą się dokumenty czy rzeczywistość?
Jak oznaczyć w EGiB grunt, który choć faktycznie nie jest już lasem, to jest objęty planem urządzania lasu? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie miał wątpliwości w tej sprawie.
W listopadzie 2017 roku małżeństwo G. zwróciło się do prezydenta miasta o zmianę w EGiB wpisu dotyczącego ich działki. Jej część figuruje bowiem w ewidencji jako las, tymczasem jest to niezgodne ze stanem faktycznym. Na skutek dewastacji tej działki przez ścieki z pobliskiego cmentarza komunalnego i obumarcia drzewostanu grunt ten w istocie utracił charakter lasu, stając się gruntem zadrzewionym na użytkach rolnych – argumentowali.
Prezydent miasta odmówił jednak wprowadzenia zmiany, tłumacząc, że skoro przedmiotowa część działki jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu, to w EGiB powinna być oznaczona jako las. Jak wyjaśnił, celem przepisów, które to regulują, jest zapobieganie dokonywania dowolnych zmian w zakresie przekształcenia gruntów leśnych na nieleśne.
Małżeństwo odwołało się od tej decyzji do WINGiK-a, ten jednak zgodził się z argumentacją prezydenta. Sprawa trafiła w końcu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Wyrokiem z 25 września br. (sygn. akt II SA/Ol 351/18) WSA oddalił skargę małżeństwa. W uzasadnieniu czytamy m.in., że „nie może budzić wątpliwości, że dopóki dany teren ujęty jest w planie urządzenia lasu lub uproszczonym planie urządzenia lasu jako las, dopóty nie jest dopuszczalna zmiana w innym postępowaniu ewidencyjnym określenia rodzaju użytku gruntowego na inny niż las”.
Sędziowie zwrócili ponadto uwagę, że organy prowadzące ewidencję gruntów i budynków nie są uprawnione do dokonywania w EGiB zmian powierzchni i granic lasu, które nie odpowiadałyby ustaleniom uproszczonego planu urządzenia lasu. Organy te nie są ponadto uprawnione do dokonywania oceny prawidłowości zawartych w tym planie zapisów czy też inicjowania postępowania zmierzającego do jego zmiany.
Wyrok nie jest prawomocny.
JK
|