Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-10-25| Geodezja, Prawo

OZZG postuluje większy udział wykonawców w zespole ds. EGiB

Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów wystąpił wczoraj (24 października) do Głównego Geodety Kraju Waldemara Izdebskiego z wnioskiem, w którym zgłasza chęć współpracy i działania w powołanych przez niego zespołach doradczych, a równocześnie zwraca uwagę na reprezentatywność zawodową osób dotychczas powołanych do dwóch z nich.


OZZG postuluje większy udział wykonawców w zespole ds. EGiB

OZZG wskazuje, że Zespół ds. oceny regulacji prawnych związanych z funkcjonowaniem ewidencji gruntów i budynków liczący łącznie 21 członków jest nadreprezentowany przez osoby związane z administracją (10 osób) oraz firmy IT (6 osób). Wykonawców w tym zespole reprezentują tylko 3 osoby, a uczelnie – 2. Dla OZZG jest to zastanawiające szczególnie w kontekście Zespołu zajmującego się oceną regulacji standardów technicznych w geodezji, gdzie „reprezentatywność wydaje się być adekwatna do zawodowych dziedzin związanych z tematem”. Uczelnie bowiem reprezentują 4 osoby, administrację 11, a wykonawstwo 12.

Zdaniem OZZG, z rozkładu sił w Zespole zajmującym się problematyką EGiB wynika wprost, że gdyby przyjął on za obowiązującą regułę głosowania kwestii spornych, np. dalszego „rozdymania” rozporządzenia ws. EGiB, to istnieje duże prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że każda zmiana, niekoniecznie słuszna, uznana przez administrację będzie przyjęta za opracowanie rekomendowane przez Zespół.

Swój wniosek OZZG kończy stwierdzeniem: „Mamy przeświadczenie i ufamy, że Pan je podzieli, iż jednym z ważniejszych kryteriów rekrutacji osób do tego zespołu winien być fakt, że tak naprawdę głównymi odbiorcami danych ewidencyjnych, poza właścicielami i posiadaczami nieruchomości, są geodeci – wykonawcy prac geodezyjnych, którzy przecież niejako na wyłączność są umocowani do tworzenia projektów nowych struktur własności na obszarach obrębów, wsi czy też nieruchomości. Natomiast zgodnie z ugruntowaną judykaturą sądów administracyjnych organ prowadzący ewidencję gruntów nie tworzy stanów prawnych, lecz je rejestruje. Dlatego też wydaje się, że doświadczenie geodetów – wykonawców prac geodezyjnych predestynuje, jak mało kogo, do udziału w pracach nad ocenami regulacji prawnych związanych z dziedziną geodezji i kartografii (...)”.

Źródło: OZZG, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama