|2018-10-25|
GNSS, Teledetekcja, Edukacja
Najaktywniejsi recenzenci według serwisu Publons
Serwis Publons opublikował pierwsze roczne zestawienie obejmujące najaktywniejszych recenzentów (1%) ze świata nauki obejmujące okres od 1 września 2017 r. do 1 września 2018 r. Wśród nich znalazło się trzech przedstawicieli Katedry Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
Ranking został przygotowany dla każdego z 22 obszarów badawczych Essential Science Indicators (ESI), które są zgodne z Web of Science, najbardziej zaufanym indeksem cytowań dla badań naukowych.
W obszarze geosciences wśród najaktywniejszych recenzentów sklasyfikowani zostali: dr hab. inż. Marek Przyborski (specjalista z zakresu teledetekcji oraz nawigacji morskiej), dr inż. Grzegorz Nykiel (specjalista z zakresu geodezji satelitarnej) i dr inż. Jakub Szulwic (specjalista z zakresu fotogrametrii i teledetekcji oraz geomatyki).
Ponadto w kategorii TOP10 dla czasopism dr inż. Grzegorz Nykiel jako jeden z najaktywniejszych recenzentów został sklasyfikowany: na miejscu 6. dla „Sensors” oraz na miejscu 7. dla „Remote Sensing”.
Serwis Publons został założony przez Andrew Prestona i Daniela Johnstona w 2012 roku (początkowo jako Publicons), a jego głównym zadaniem było statystyczne opisywanie praktyk recenzowania w nauce w celu zachęcenia badaczy do współpracy i przyspieszenia rozwoju naukowego. Firma Publons została zakupiona w 2017 roku przez Clarivate Analytics, światowego lidera w dziedzinie zaufanych analiz przyspieszających tempo innowacji, właściciela m.in. bazy danych i serwisu Web of Science.
Serwis Publons jest dostępny bezpłatnie dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Umożliwia on archiwizowanie napisanych recenzji, pomaga też zostać znalezionym i zaproszonym przez wydawców do recenzowania artykułów. Niewątpliwą zaletą Publons jest jego synchronizacja z ORCID, dzięki czemu przygotowane recenzje są widoczne również w tym serwisie. Warto zaznaczyć, że zgodnie z nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce to właśnie dane z ORCID będą stanowiły źródło oceny naukowców.
Źródło: PG, AW
|