Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-24| Geodezja, Prawo, Edukacja

W sprawie ochrony historycznych znaków granicznych

23 października br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Geodetów Polskich i Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które dotyczyło złożonego przez SGP do ministra kultury i dziedzictwa narodowego wniosku o objęcie historycznych granic i znaków granicznych ochroną poprzez umieszczenie ich na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


W sprawie ochrony historycznych znaków granicznych <br />
fot. SGP
fot. SGP
Działania SGP są kontynuacją międzynarodowej inicjatywy Austriackiego Stowarzyszenia Geodezji i Geoinformacji, które zainicjowało starania o objęcie historycznych granic i znaków granicznych ochroną poprzez umieszczenie ich na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Profesor Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu Peter Waldhäusl, pomysłodawca przedsięwzięcia oraz przewodniczący utworzonej w tym celu Grupy Roboczej „Boundaries and Boundary Marks”, zaproponował SGP włączenie się w działania związane z realizacją tej inicjatywy na terenie Polski. Oprócz Austrii i Polski wolę przystąpienia do niej wyraziło jeszcze siedem innych państw europejskich: Chorwacja, Czechy, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Węgry, Włochy.

Zachowane znaki graniczne mają nierozerwalny związek z historią dawnych księstw i państw. Są niemymi świadkami wydarzeń, jakie miały miejsce na pograniczu i świadkami zmieniających się granic. Stanowią też często wyjątkowe i niespotykane gdzie indziej przykłady sztuki kamieniarskiej. Warto, aby te często niewidoczne dla przeciętnego obserwatora obiekty, zostały wyeksponowane i znalazły właściwą uwagę opinii publicznej.

Jak czytamy w relacji SGP, 13 grudnia ubiegłego roku Zarząd Główny SGP powołał Główną Komisję Historii i Tradycji, która wpisała tę inicjatywę w zakres swego działania. Propozycję wstępnych działań dla Polski Stowarzyszenie przedstawiło mnistrowi kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu we „Wstępnym projekcie wniosku o rozpatrzenie kandydatury” oraz w prezentacji „Historyczne znaki PL”. Wczorajsze spotkanie było konsekwencją dotychczasowych prac w tym zakresie i miało na celu ukierunkowanie dalszych działań Stowarzyszenia zmierzających do efektywnej kontynuacji międzynarodowego projektu, którego jedną ze stron będzie Polska.

Źródło: SGP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS