Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-24| GIS, Mapy, Prawo

Nowe formaty i dane dla map powodziowych

Mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego będą publikowane w innym formacie, zmienią się także zasady ich opracowywania – przewiduje rozporządzenie opublikowane właśnie w Dzienniku Ustaw (poz. 2031).


Nowe formaty i dane dla map powodziowych

Jest to akt wykonawczy do nowego Prawa wodnego, obowiązującego od 1 stycznia br. – ustawa ta obowiązek tworzenia tych map przekazuje Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie (PGW WP).

Rozporządzenie przewiduje m.in. nowy format udostępniania map powodziowych – obok dotychczasowego GeoTIFF będzie to również PDF. Co ciekawe, w toku konsultacji zaproponowano, by dodać do tej listy format wektorowy, np. SHP. Autorzy tego aktu wyjaśniają, że odpowiedzią na ten postulat będzie projektowane rozporządzenie ministra środowiska zakładające, że dane z Systemu Informacyjnego Gospodarowania Wodami (SIGW) będą udostępniane w formatach SHP lub GML.

Opublikowane właśnie rozporządzenie pozwala również zastosować nową metodę szacowania liczby ludności zagrożonej powodzią. Dotychczas posiłkowano się rejestrem PESEL oraz danymi adresowymi PZGiK, jednak w związku z dużymi rozbieżnościami między tymi bazami zdecydowano się wykorzystać dane GUS o średniej liczbie osób zamieszkałych w budynku jednorodzinnym i wielorodzinnym w poszczególnych województwach i przypisać je do budynków z bazy BDOT10k.

Dotychczas obowiązujące przepisy ograniczały możliwość wykorzystania danych o ukształtowaniu terenu do materiałów PZGiK. Dla obszarów objętych mapami z I cyklu numeryczny model terenu był pozyskiwany w latach 2011-2013, w ramach projektu ISOK. Podczas przeglądu i aktualizacji map konieczne będzie uaktualnienie tych danych poprzez uwzględnienie inwestycji wpływających na zasięg obszarów zagrożenia powodziowego. Jak podkreślają autorzy rozporządzenia, aktualizacja NMT metodą lotniczego skaningu laserowego nie jest możliwa dla całego kraju dla wszystkich obszarów ze względu na czas i olbrzymie koszty. W związku z tym do rozporządzenia wprowadzono przepis dopuszczający wykorzystanie innych dostępnych danych, m.in. dokumentacji powykonawczej zrealizowanych inwestycji przeciwpowodziowych.

Ponadto do rozporządzenia wprowadzono przepis dotyczący sposobu wyznaczania obszarów narażonych na zalanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych.

Rozporządzenie wejdzie w życie 7 listopada br.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS