Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-24| Geodezja, Mapy

Baza danych VMap L2 w strukturze użytkowej


W ramach projektu celowego nr 6T122005C/06552 pt. „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych” 18 września w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii odbył się odbiór pierwszego z zadań planowanych w trzecim etapie prac.

Celem zadania była konwersja bazy danych VMap L2 pierwszej edycji z obszaru województwa dolnośląskiego do tzw. struktury użytkowej (VMap L2u), której zaletami są zarówno uproszczony model pojęciowy, odkodowane i spolszczone nazwy klas obiektów i atrybutów, jak i zmodyfikowana topologia.
W ramach zadania opracowano biblioteki graficzne oraz kompozycje mapowe umożliwiające wizualizację kartograficzną bazy danych w trzech środowiskach programowych: ArcGIS firmy ESRI, GeoMedia firmy Intergraph i MapInfo Professional (GEODETA nr 4/2007). W celu ułatwienia klientom WODGiK i CODGiK korzystania z bazy VMap L2u powstał także przewodnik użytkownika zawierający opis instalacji bazy danych, jej resymbolizacji oraz charakterystykę nowej struktury.
Opracowana metodyka konwersji i wizualizacji oraz jej praktyczna implementacja pozwolą na upowszechnienie i szersze wykorzystanie danych VMap L2 – jedynej bazy danych topograficznych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym obejmującej cały obszar kraju na poziomie skalowym mapy 1:50 000. Na etapie planowanego wdrożenia w 5 ośrodkach wojewódzkich: dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim i mazowieckim, przeprowadzone będą szkolenia z zakresu wykorzystania aplikacji zarządzających danymi VMap L2u i udostępniania ich klientom.

Paweł J. Kowalski (Zakład Kartografii Politechniki Warszawskiej)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS